Türkiye’nin Suriye’ye yönelik operasyonu! Canlı anlatım

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik operasyonu sürerken uluslararası tepkiler de gelmeye devam ediyor.

 09.50  

Suriye’nin Tel Rıfat bölgesinden Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesindeki Azez’e yakın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait üsse havanlı saldırı düzenlendiğini bildirdi. Saldırıda yaralanan beş askerin Kilis Devlet Hastanesi’ne getirildiği belirtildi.  

 08.30

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, Ankara’nın Suriye’nin kuzeydoğusuna başlattığı harekâttan bu yana en az 70 bin sivilin bölgeden kaçtığını açıkladı.

08.00

ABD, Türkiye’yi Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik harekâtta insanlık suçu işlemesi durumunda yaptırımla tehdit etti. Bir hükümet yetkilisi, Washington’ın diplomatik ve mali yaptırım kararı almaya hazır olduğunu açıkladı. ABD’nin olası “İnsanlık dışı, orantısız uygulamaları” cezalandıracağı belirtilirken, bunun “etnik temizlik ya da sivil halka yönelik saldırıları” da kapsadığı vurgulandı. Açıklamada, ABD’ nin harekâtı bu açıdan takip ettiği belirtildi.

07.30  

ABD’de Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ve Demokrat Senatör Chris Van Hollen’ınhazırladıkları Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören yasa tasarısının ardından, bu kez de Temsilciler Meclisi’nden 29 Cumhuriyetçi Kongre üyesi benzer bir girişimde bulunuyor.

Cumhuriyetçi Kongre üyesi Liz Cheney, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve rejiminin, IŞİD’e karşı binlerce kayıp veren ve ülkemizi korumamıza yardım eden Kürt müttefiklerimize acımasızca saldırmasının ciddi sonuçları olmalı” dedi.

16:04

Fransa Dışişleri Bakanlığı’nın operasyon konusunda bilgi almak ve Avrupa’nın pozisyonunu aktarmak üzere Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Musa’yı bakanlığa çağırdığını bildirdi.

15:47

İstanbul ve Ankara Cumhuriyet Başsavcılıkları, (TSK) Suriye’nin kuzeyine başlattığı operasyon dün başlattığı ilgili haber ve paylaşımlar hakkında uyarıda bulundu.

14.00

BirGün internet sitesinin sorumlusu Hakan Demir’in ardından diken.com.tr’nin Yazı İşleri Sorumlusu Fatih Gökhan Diler de gözaltına alındı. Diler’in, Türkiye’nin “Barış Pınarı Harekâtı”na yönelik diken.com.tr’nin sosyal medya hesaplarında yapılan paylaşımlar nedeniyle ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçlamasıyla gözaltına alındığı bildirildi.

13.25

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin MYK üyeleri ve milletvekilleri ile birlikte Suriye’nin kuzeydoğusuna yönelik harekata ilişkin HDP Genel Merkezi’nde basın açıklaması yaptı.

Türkiye’nin savaşa derhal son vermesi gerektiği belirtilen açıklamada, “Suriye topraklarından çekilmelidir. AKP-MHP iktidarı tarafından Kuzey ve Doğu Suriye’ye yapılan saldırı, bütün uluslararası anlaşmaları ihlal ederek dünyanın gözü önünde tek taraflı bir saldırıyla başlatılan savaş ve işgal girişimidir” ifadesi kullanıldı.

HDP, muhalefet partilerini de eleştirerek, “iktidar bloğunun savaş hezeyanları karşısında bölge halklarıyla barış içinde yaşamı bir ilke olarak benimsemesi gereken muhalefet partileri HDP dışında Suriye ve Irak’a yönelik savaş tezkeresine evet oyu vermekte bir beis görmemişlerdir. Oysaki bu savaş Türkiye’nin savaşı değil, Erdoğan ve ortaklarının siyasi gelecek savaşıdır” denildi.

13.15 

Rus devlet haber ajansı RIA, Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Türk güçlerinin Suriye’ye girmesi sonrası, Rusya’nın Türkiye ve Suriye yönetimi arasında diyalog kurulması için ısrarcı olmayı planladığını” bildirdi

 12.50 

Reuters haber ajansı, Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) IŞİD’lilerin tutulduğu Kamışlı’daki cezaevine ilişkin iddiasına yer verdi. SDG, Türk birliklerinin, 60 farklı ülkeden IŞİD üyesinin tutulduğu cezaevini vurduğu öne sürüldü. SDG, bunun açıkça IŞİD’lilerin kaçmasına yardımcı olabilecek bir girişim olduğunu öne sürdü. 

Konuya yönelik Türkiye tarafından bir açıklama yapılmadı. 

Alman haber ajansı dpa’nın haberine göre de Suriye Demokratik Güçleri, Suriye’nin kuzeyinde ilerleyen TSK birliklerini ve Suriyeli müttefiklerini durdurduğunu iddia etti. 

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Başkanı Rami Abdel Rahman, Alman haber ajansı dpa’ya, “Türk güçlerinin gece boyunca ilerleme kaydedemediğini ve bölgedeki hiçbir büyük şehre giremediğini” söyledi. Rahman, Telabyad çevresinin bombalandığını da doğruladı. 

12.00

AA’nın haberine göre Mardin’de Türkiye’nin Suriye’deki harekâtına ilişkin sosyal medyadan yaptıkları paylaşımlarla “halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettikleri” ve “terör örgütü propagandası yaptıkları” gerekçesiyle 21 kişi gözaltına alındı.

 11.30  

BirGün gazetesinin internet sorumlusu Hakan Demir, gazetenin sosyal medya hesabında paylaşılan bir haber nedeniyle gece saatlerinde gözaltına alındı. İstanbul Vatan Caddesi’ndeki Emniyet Genel Müdürlüğü’ne götürülen Demir’in ifadesi alınacak. 
Gazetenin haberine göre, gözaltına alınma gerekçesinin internet sitesinde yer alan haberler olduğu tahmin ediliyor. Anadolu Ajansı, Demir’in ”halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek” suçundan gözaltına alındığını aktardı.

11:26

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından HDP eş genel başkanları Sezai Temelli ve Pervin Buldan hakkında, Barış Pınarı harekatıyla ilgili açıklamaları nedeniyle ‘Terör örgütü propagandası yapma’ ve ‘Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni alenen aşağılama’ suçlarından soruşturma başlatıldı.

11:24

Milli Savunma Bakanlığı’ndan Barış Pınarı Haraketı’na ilişkin olarak, “Barış Pınarı Harekâtı gece boyunca havadan ve karadan başarıyla sürdürüldü. Harekât planlandığı şekilde devam ediyor“ bilgilendirmesi yapıldı.

10:19

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cuma günü(yarın) İstanbul’da ortak basın toplantısı düzenleyerek Türkiye’nin Suriye operasyonunu değerlendirecekler.

10:03

Türkiye’nin Kuzey Suriye’de başlattığı operasyon nedeniyle sınır illerinde birçok bölgede eğitime ara verildi. Mardin’de Nusaybin ilçesinde Kızıltepe, Şenyurt ve Akdoğan mahallerinde, Şanlıurfa’nın Ceylanpınar, Akçakale ve Suruç ilçelerinde ve Gaziantep’de bugün okullar tatil edildi. Nusaybin’de de bugün ve yarın eğitime ara verildi.

TSİ 09:40 Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’dan açıklama

Fuat Oktay, Twitter hesabından Türkçe ve İngilizce, Suriye’deki harekâta ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Harekâtın planlandığı şekilde devam ettiğini belirten Oktay, “Tek amacı sınırlarımızın güvenliğini ve Suriyelilerin evlerine gönüllü dönüşlerini sağlamak olan operasyonda ordumuz mücadelesini başarıyla sürdürürken, temel önceliği sivil halkın zarar görmemesidir” dedi.

TSİ 08.40 Siviller bölgeyi terk etmeye başladı

Reuters haber ajansı görgü tanıklarına dayandırdığı haberde, Türkiye’nin başlattığı harekât sonrası binlerce sivilin kaçmaya başladığını bildirdi. Sivillerin, Telabyad’dan kitleler halinde ayrılmaya başladığı belirtiliyor. 

Suriye Demokratik Güçleri (SDG), Rasulayn’dan da sivillerin kaçtıklarını açıkladı. SDG’nin yaptığı açıklamaya göre düzenlenen hava saldırılarında en az beş sivil  hayatını kaybetti ve çok sayıda sivil de yaralandı. 

TSİ 08.20 ABD, YPG’nin elindeki bazı IŞİD üyelerini teslim aldı

ABD Savunma Bakanlığından bir yetkili, “iki önemli IŞİD üyesinin” YPG’nin kotrolündeki kamptan çıkarılıp,teslim alındığını açıkladı. Yetkili, söz konusu iki IŞİD üyesinin Suriye’den çıkarılmak üzere güvenli bir yerde tutulduklarını belirtti. İki IŞİD üyesinin, aralarında Amerikalı gazeteci James Foley’in de bulunduğu yabancıları kaçırarak, işkence eden ve öldüren dört kişilik bir gruba dahil oldukları bilgisi verildi. 

New York Times gazetesi, ABD’nin YPG’nin elindeki çok sayıda IŞİD üyesini teslim aldığını bildirdi. IŞİD üyelerinin Irak’a götürüldüğü bilgisi verildi. 

YPG birliklerinin IŞİD’e karşı mücadelede, en az 10 bin IŞİD’liyi yakaladıkları belirtiliyor. Türkiye’nin başlattığı harekât YPG güçlerinin elindeki IŞİD üyelerinin durumu konusunda endişe yaratıyor. ABD Başkanı Trump, tüm IŞİD’lilerin sorumluluğunun Türkiye’de olduğunu açıklamıştı

TSİ 08.00 Arap Birliği’nden tepki

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine başlattığı operasyonun ardından Arap Birliği olağanüstü toplantıya çağırıldı. Toplantı çağrısı Mısır’dan yapıldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Türkiye’nin Suriye topraklarındaki saldırısı en güçlü şekilde kınanmaktadır” denildi. Açıklamada Türkiye’nin operasyonu “kardeş Arap devletinin egemenliğine yönelik kabul edilemez bir saldırı” olarak tanımlandı.

Arap Birliği de Cumartesi günü Türkiye gündemi ile toplanılacağını duyurdu. Dışişleri bakanları düzeyinde toplanacak birlik,  Türkiye’nin operasyonunu görüşecek. Birliğin Genel Sekreter Yardımcısı Hossam Zaki, toplantının Kahire’de düzenleneceğini belirtti.

TSİ 07.50 Pompeo: Türkiye’ye yeşil ışık yakmadık

Mike pompeo

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye Milli Ordusu ile birlikte Suriye’nin kuzeyine başlattığı operasyona uluslararası tepkiler sürüyor. Birliklerini kuzey bölgelerinden çekme kararı alan ve harekâta destek vermeyeceğini duyuran ABD’den de açıklamalar geliyor. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da ABD’nin birliklerini çekme kararını savundu.

Pompeo konuya yönelik PBS kanalına yaptığı açıklamada, “Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’ye Suriye’ye askeri harekat düzenlenmesine yönelik yeşil ışık yakmadı” dedi. Pompeo, Ankara’nın “haklı güvenlik kaygıları” olduğunu belirterek ABD başkanı Trump’ın da Amerikan askerlerinin güvenliğini sağlamak için bölgeden çekme kararı aldığını ifade etti.