Bütçe görüşmelerinde Selahattin Demirtaş’a hakaret

İçişleri Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerginlik yaşandı. Görüşmelerinde, MHP ve HDP milletvekilleri arasındaki sözlü atışmaların ardından milletvekilleri birbirlerinin üzerine yürüdü, komisyon görüşmelerine ara verildi.

Anka’nın aktardığına göre MHP Mersin Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz görüşmeler sırasında, “Selahattin Demirtaş şerefsiz bir teröristtir” dedi. HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş de, “Tetikçi” diye bağırdı. Bunun üzerine AKP ve MHP sıraları ayağa kalktı. 

Bu sırada MHP’li Olcay Kılavuz ile Baki Ersoy, muhalefet sıralarına doğru yürüdü ve gerginlik tırmandı. Kılavuz ile Ersoy, HDP milletvekillerinin üzerine yürüdü. Çok sayıda milletvekili gerginliği önlemek için araya girdi. Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz da, tansiyonu düşürmek için uyarılarda bulundu. Gerginliğin düşürülmesinin ardından, milletvekilleri söz aldı ve yaşanan sürece ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, “İlk kez fiziki bir saldırıyla karşı karşıya kaldık. Faşizm şartlarını yaşıyoruz” dedi. Olcay Kılavuz ise “Sözümün arkasındayım” karşılığını verdi.

Komisyon Başkanı Yılmaz, “Son haftadayız. Sabahtan beri çok yüksek tonda devam ediyor” uyarısını yaptı ve toplantıya ara verdi.