Buldan : Kanal İstanbul projesi AKP’yi kurtarma projesidir!

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP Antalya İl Örgütü’nün 3’üncü Olağan Kongresi’ne katıldı.

Kongrede konuşan Pervin Buldan Kanal İstanbul Projesinin AKP hükümetini kurtarma projesi olduğunu söyledi.

İnsanlar işsizlikten intihar ederken AKP yandaşlarının cebini dolduruyor

Buldan ” Kanal İstanbul projesinin AKP ‘nin kendi iktidarlarını ayakta tutmak için başlatığı ve buradan  kendi yandaşlarına, kendi mütahitlerine rant kapısı açtığı bir proje olduğunu söyledi. İnsanlar işsizlikten, çaresizlikten intihar ederken bu iktidar  ne yazıkki Kanal İstanbul gibi bir rant projesiyle kendi yandaşlarının cebini doldurmaya çalışlıyor diyen Buldan ”Yolsuzluğa ve ranta yeni kanallar açmaya çalışan bu iktidara  artık halkın sırtından, halkın emeğinden vazgeçmesini ve halkın emeğine saygı duyması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz” diye konuştu.

Kürt halkının Kuzey Suriye’de söz sahibi olması istenilmiyor

AKP’nin Kuzey Suriye’de Rojava üzerinden  Kürt halkının bulundukları bölgede söz sahibi olmasını istemediğini, Kürt halkına yaşama hakkı tanımayarak Kuzey Suriye’ye girdiğini söyleyen Buldan ”Biz hiç bir şeklide sorunların silahla, çatışmayla çözüleceğine inanmıyoruz bizler her sorunun barışla diyolagla ve müzakereyle çözüleceğine inanan bir partiyiz. dedi

Akp yönetiminin Kuzey Suriye’de yaptığı gibi farklı bir amaçla Libya’ya asker gönderme projesininde olduğunu yakından takip  etiklerini belirten Buldan ”Türkiye halkalarının bu tür operasyonlara onay vermediğini sıcak bakmadığını ve karşı çıktığını söyledi.

Roboskiyi unutursak kalbimiz kurusun

Roboski katliamının üzerinden 8 yıl geçtiğini söyleyen Buldan ”Yarısı çocuk 34 kişinin yaşamını yitirdiği katliamın üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen ne yazık ki bu olayı gerçekleştirenler, vur emrini verenler hala hesap  vermedi, yargılanmadı ve cezalandırılmadı, aksine Roboskili Ailelere ceza verildi dedi. Roboski’nin bu ülkenin kanayan yarası olduğunu belirten Buldan, ”Roboski’yi unutursak kalbimiz kurusun” diye konuştu.