Buldan: Hazine yardımının kesilmesi için Emniyet aracılığıyla bir günde gizli tanık buldular, icat ettiler

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin haftalık Meclis grup toplantısında, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM), HHDP’ye yapılacak Hazine yardımına geçici olarak bloke konulması kararıyla ilgili, “Hazine yardımının kesilmesi için Emniyet aracılığıyla bir günde gizli tanık buldular, icat ettiler. Gizli tanık adına gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan, tamamen komploya dayanan 100 sayfalık bir ifade kurguladılar.” dedi.

Buldan şunları söyledi:

“Bunlar o kadar kirli ki, Hazine yardımının kesilmesi için Emniyet aracılığıyla bir günde gizli tanık buldular, icat ettiler. Gizli tanık adına gerçekle uzaktan yakından alakası olmayan, tamamen komploya dayanan 100 sayfalık bir ifade kurguladılar. Bunu da ışık hızıyla AYM’ye servis ettiler. Hukukun temel ilkelerine göre hareket etmesi gereken Anayasa Mahkemesi de gizli tanığın gerçek dışı ifadelerine dayanarak, HDP’nin Hazine yardımına bloke kararı koydu. Tam bir tezgâh. Tam bir organize işler. Tam bir kumpas!”

HDP’nin kapatma davasının seçim sonrasına ertelenmesi başvurusunun Anayasa Mahkemesi’nde reddedilmesi hakkında Buldan,

“Bizim siyasetimizin karşısına kumpaslarla çıkanlar kendi komplolarıyla baş başa kalacaklardır. Geçen hafta biliyorsunuz AYM, kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması yönündeki başvurumuzu reddetti. Ret gerekçesi elbette ki ret ve inkâr politikasıdır. AYM’nin bu kararı, Saray’ın baskısı altında aldığını de çok iyi biliyoruz. AKP-MHP kumpas ittifakı, AYM eliyle seçim sürecine siyasi müdahalede bulunma hazırlığı içerisindedir. O yüzden kapatma davasına hazine bulmuş gibi dört elle sarıldıklarını hep birlikte gördük.” dedi.

‘Kumbarasını bağışlama kararı alan küçük Rojava’nın gözlerinden öpüyorum’

HDP’nin başlattığı dayanışma kampanyasıyla ilgili olarak, “Kampanyamıza dünyanın farklı yerlerinden binlerce cevap geldi, gelmeye de devam etmektedir. Tiyatrolar HDP için oynamakta, konserler HDP için düzenlenmekte, her masada bir yer HDP için açılmaktadır. Herkes bir gününü HDP’ye vermektedir.” dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

“Biliyorsunuz, ilk bağışçımız 20 TL ile “Öğrenciden bu kadar” diyen Özgür arkadaşımız oldu. Van’da bir anne partimize ulaşarak HDP’yle dayanışmak için iki koyununu sattığını ifade etti. Kocaeli’den bir ailenin çocukları, karne harçlıklarını yollamışlar. Arkadaşlarımız arayıp görüştüler. Geleceğe umut olan bu çocuklara hepimiz adına başarı sözü verdiler. Başarı sözünü bu kürsüden de vermek istiyorum. O kadar çok mesaj ve destek geliyor ki burada sayılamaz. Hakkâri’de bir anne tüm il binası için Keledoş yapmış. Annemizin eline sağlık, emeği var olsun. Kumbarasını bağışlama kararı alan küçük Rojava’nın gözlerinden öpüyorum.”