Buldan: Erzurum’dan milletvekili arkadaşlarımızı mutlaka seçeceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Erzurum’da da milletvekili çıkaracağımız bir potansiyelimiz var. Erzurum’dan da milletvekili arkadaşlarımızı mutlaka seçeceğiz. Şu anda anketler bizi yüzde 15’in üzerinde gösteriyor ama biz rehavete kapılmıyoruz, gece gündüz çalışıyoruz” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Buldan, Erzurum’un Karayazı ilçesinde düzenlenen mitingde konuştu. Mitinge, HDP Milletvekilleri Hüda Kaya ve Murat Çepni de katıldı.

Karayazı’nın “açlığın, yoksulluğun ve sefaletin en derin yaşadığı yerlerden birisi olduğunu” belirten Buldan, “Kendi geleceklerini garanti altına alan AKP-MHP ittifakı halkın geleceğiyle ilgilenmiyor. Halk yoksulluk mu yaşıyor, açlık mı yaşıyor, sefalet mi yaşıyor umurlarında değil. Onları ilgilendiren tek şey HDP’nin varlığı ve kendi gelecekleri” diye konuştu.

HDP’nin haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı mücadele ettiğini ifade eden Buldan, “Bunun için bizimle bu kadar uğraşıyorlar. Bunun için cezaevleri HDP’lilerle dolu. Bunun için bütün belediyelerimize kayyım atadılar. İşte bunun için HDP’ye kapatma davası açtılar. Bunun için Kobani Kumpas Davasını yürütüyorlar. Bunun için vekillerin dokunulmazlıklarını kaldırmayı gündemlerinden düşürmüyorlar. Neden? Çünkü AKP rejiminin önünde tek engel HDP’dir. Ama şunu bilsinler ki engel olmaya devam edeceğiz. Onlara biat etmeyeceğiz, asla diz çökmeyeceğiz. Bu kadar rahatsız olmalarını elbette ki anlıyoruz. Çünkü HDP onların önündeki en büyük engel olmaya devam edecek” dedi.

“Bu ülke faili meçhulleri unutmadı, unutmayacak”

İsim vermeden İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e eleştiriler yönelten Buldan özetle şöyle konuştu: “Ancak 6’lı masada da bize saldıranlar var. Dün bir açıklama yaptım Ardahan’da bunun üzerine bana bir cevap yazdılar. Söylemeye devam edeceğiz. Bu ülke faili meçhulleri unutmadı, unutmayacak. Bu ülke köy yakmaları yıkmaları unutmadı, unutmayacak. Bu ülke 12 Eylül dönemlerinde işkence tezgahlarında Kürtlere uygulanan zulmü unutmadı, unutmayacak. Kürtlere dışkı yedirildiğini unutmadı, unutmayacak. Hiç kimse 90’lı yılların kabadayılığına soyunmasın, 90’lıların ve geçmişin unutulmasına izin vermeyeceğiz. Onlar da bu kurnazlığı yapmasınlar. Kürtler her zaman geçmişi hatırlar. Bundan sonra da hatırlayacak. Biz artık 90’lı yılları yaşamak istemiyoruz. Biz 90’lardaki faili meçhullerin tekrardan bu ülkeye gelmesine asla izin vermeyeceğiz. Çünkü bizim yolumuz demokrasi yoludur, bizim yolumuz barış yoludur, bizim yolumuz adalet yoludur. Bu ülkeye adaleti de barışı da özgürlükleri de getireceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz…

Bizim Üçüncü Yolumuz var. Emek ve Özgürlük İttifakımız var. Kürt sorunun çözüldüğü, Alevi toplumunun eşit yurttaşlık hakkına sahip olduğu, kadınların katledilmediği, gençlerin geleceğine güvenle baktığı bir Türkiye’yi getirecek olan ittifak Emek ve Özgürlük İttifakıdır.

İşte biz seçimlere bu saiklerle hazırlanıyoruz. Yani Türkiye’nin geleceğine damga vuracak, demokrasi sorununa da diğer bütün sorunlara da çözüm bulacak projelerle birlikte seçimlere hazırlanıyoruz. Çünkü çözüm gücü biziz. Çözüm gücü bugün Türkiye’de HDP’dir ve çözüm gücü olmaya da devam edeceğiz. Biliyoruz ki bu ülkenin bize ihtiyacı var.

“Karayazı halkı kendi iradesini seçer”

Büyük haksızlıklar yapıyorlar. Herkes bunun farkında. Sizin seçtiğiniz belediye eş başkanlarınızı görevden aldılar ve yerlerine kayyım atadılar. O kayyımlar bugün sanki seçmiş olduğunuz belediye başkanlarıymış gibi görevlerinin başına geçmişler. Görev demeyelim de atandıkları yere gelmişler.

Karayazı halkı kararlı. Bir dahaki yerel seçimlerde kayyımlar arabayla değil yürüyerek Ankara’ya gidecek. Gidip sarayda kendilerine yer arasınlar. Gidip sarayda kendilerine koltuk bulsunlar. Karayazı halkı kendi iradesini seçer. Karayazı halkı kendi belediye eş başkanlarını seçer. O yüzden hiç kimse önümüze engel olarak çıkamayacak. Var olduğumuz sürece bir kez daha yerel seçimlerde de üstün başarılara sahip olacağız. Ama onun öncesinde genel seçimler var.

“Erzurum’dan da milletvekili arkadaşlarımızı mutlaka seçeceğiz”

Erzurum’da da milletvekili çıkaracağımız bir potansiyelimiz var. Karayazı bunu gösteriyor, siz bunu gösteriyorsunuz. Erzurum’dan da milletvekili arkadaşlarımızı mutlaka seçeceğiz. Şu anda anketler bizi yüzde 15’in üzerinde gösteriyor ama biz rehavete kapılmıyoruz, gece gündüz çalışıyoruz.”