Buldan: Bir isim açıklamadık ancak biz Türkiye’de değişimden ve dönüşümden yanayız

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan partisinin cumhurbaşkanı adayını önümüzdeki günlerde açıklayacağını belirterek, “Türkiye’de özgürlüklerin, adaletin ve hukukun kazanmasını istiyoruz, Cumhurbaşkanı adayları içerisinde buna en uygun olan ismi destekleyeceğimizi de önümüzdeki günlerde muhtemelen isim bazında da ifade ederek kararımızı kamuoyuyla paylaşacağız. Şuan en demokrat aday hangisiyse bence insanlarımız, halkımız onu biliyor” dedi.

HDP Danışma Kurulu Toplantısı Taksim’de bulunan bir otelde gerçekleştirdi. Depreme yönelik tespit ve çözüm önerilerinin de tartışıldığı toplantıdan sonra konuşan Buldan, HDP’nin destekleyeceği cumhurbaşkanı adayı ve Kılıçdaroğlu ismi ile ilgili soruya yanıt verdi.

Buldan, “Tutumumuzda bir değişiklik yaparak bu ülkeyi daha demokratik daha özgürlükçü gerçekten tüm mağduriyetlere karşılık verecek bir anlayışın ve zihniyetin yerleşmesi için tutumumuzu gözden geçirdiğimizi dün ifade ettik ve deklare ettik. Evet, bir isim açıklamadık. Ancak, biz Türkiye’de değişimden ve dönüşümden yanayız.

“Biz demokrasinin kazanmasını istiyoruz. Biz Türkiye’de özgürlüklerin, adaletin ve hukukun kazanmasını istiyoruz. Dolayısıyla bu anlamda cumhurbaşkanı adayları içerisinde buna en uygun olan ismi destekleyeceğimizi de önümüzdeki günlerde de muhtemelen isim bazında da ifade ederek kararımızı daha net bir şekilde de kamuoyuyla paylaşacağız” dedi. Desteklenecek adayın isminin netleşmesi ile ilgili yinelenen soruya yanıt veren Buldan, “Şu an en demokrat aday hangisiyse bence insanlarımız, halkımız onu biliyor” ifadesini kullandı.