Buldan: “2013’te Öcalan’ın mektubundan sonra süreç devam etseydi PKK’ya silahları bırakması çağrısı yapılacaktı”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Diyarbakır’da parti temsilcileriyle ortak bir basın açıklaması yaparak Newroz 2021 kutlamalarının başladığını duyurdu.

Geçen yıl salgın nedeniyle Newroz’un kutlanmadığını hatırlatan Buldan, bu yıl pandemi şartları ve halk sağlığı gözetilerek kutlamaların gerçekleşeceğini söyledi.

HDP Eş genel Başkanı Buldan, şu ana kadar yapılan en coşkulu Newroz’un, Abdullah Öcalan’ın mektuplarının okunduğu 2013 Diyarbakır Newroz’u olduğunu belirterek şöyle devam etti:

“Kürt sorunun demokratik yöntemlerle çözülmesi amacıyla yazılan o mektup ne yazık ki heba edildi. Ancak biz Kürtler sadece Türkiye’de yaşayan Kürtler değil dünyanın her yerinde yaşayan Kürtler hala o mektubun arkasında ve onun geçerli olmasını temenni ediyoruz.”

O mektupta önemli şeylerden birinin, sürecin devam etmesi halinde PKK’ye silah bırakma çağrısı olduğunu söyleyen Buldan şunları aktardı:

“Eğer süreç devam etseydi PKK’nın Türkiye’ye karşı silahları bırakacağı çağrısı yapılacaktı. Bu önemli bir gelişmeydi ve daha sonraki görüşmelerde en son Öcalan ile yapılan görüşmede şu ifade edildi ‘Bana bir haftalık süre verin ben bu sorunu çözerim’ demişti. Ancak Öcalan tarafından verilen karşılık daha fazla tecrit oldu; ne ailesi ne avukatlarıyla görüştürülmedi.

Biz eğer gerçek anlamda bir barışı kardeşliği demokrasiyi ve özgürlüğü istiyor ve savunuyorsak; bugün yapılması gereken şey Sayın Öcalan üzerindeki tecridin acilen kaldırılmasıdır. Çünkü tecrit bir insanlık suçudur.

Barış Kürtlerin diline, kimliğine, kültürüne yasaklar koyarak olmaz. Bizler gerçek barışı ve demokrasiyi ancak ve ancak birbirimizin kimliklerine, dillerine ve kültürlerine saygı duyarak ve kabul ederek gerçekleştirebiliriz. Bu kadim bayramın buna vesile olmasını yürekten temenni ediyoruz, inanıyoruz bu topraklarda barış er ya geç gerçekleşecektir. Adalet, eşitlik, özgürlük, demokrasi mutlaka gerçekleşecektir.