BTP Kılıçdaroğlu lehine seçimden çekildi

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, “Biz BTP olarak bu seçime katılmama kararı aldık. Listelerimizi geri çekeceğiz. Muhalefet bloğuna, meclis aritmetiğinde üstün bir vekil ortalaması yakalaması şansı bırakmak istiyoruz. Bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz. BTP, önümüzdeki seçimlerde Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek” dedi.

BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş, tv100’e konuk oldu. Daha önce YSK’ye sundukları listeyi geri çekecekleriniifade eden Baş, şöyle konuştu:

“Bizim bugüne kadar ittifak gibi bir talebimiz olmadı ama aylar öncesinde Akşener ‘birlikte hareket edelim’ şeyleri olmuştu. Biz de ‘seçim sürecinde bakalım’ demiştik. Biz Altılı Masa’ya da çağrıda bulunmuştuk. Biz Türkiye’nin geleceğine yön verebilecek fikirlerimizi ortaya koyalım, istişare yapalım demiştik. Dolayısıyla biz birlikteliklerimizi karşılıklı çıkarlar çerçevesinde tutmak zorundayız.

“Bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz”

Dün listelerimizi YSK’ya teslim ettik, listelerin yarısı erkek, yarısı kadın. Bundan sonra BTP’nin gireceği bütün seçimlerde böyle olacak. Sizin aracılığınızla BTP, önümüzdeki seçimlerde Kılıçdaroğlu’nu destekleyecek. Biz BTP olarak bu seçime katılmama kararı aldık. Listelerimizi geri çekeceğiz. Muhalefet bloğuna, meclis aritmetiğinde üstün bir vekil ortalaması yakalaması şansı bırakmak istiyoruz. Bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz. Seçimde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz.”