Borrell: Türkiye’yle ilgili bir şeyler yapmamız gerekecek

Avrupa Birliği (AB) Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, “Ankara’nın politikalarında bir temel bir değişiklik yaşanmadı. Dolayısıyla şimdi bununla ilgili bir şeyler yapmamız gerekecek” dedi.

Avrupa Birliği aralık ayı devlet ve hükümet liderleri zirvesi Brüksel’de başladı. Türkiye ile ilişkiler ve Türkiye’ye yönelik yeni yaptırımlar zirvenin öncelikli gündemleri arasında.

Zirve öncesi kameralar karşısına geçen Josep Borrell, yeni ABD yönetimi ve Türkiye ile olan ilişkilerin öncelikli gündemler olacağını söyledi.

“Türkiye hakkında şu aşamada olumlu bir değerlendirme sunamıyoruz” ifadelerini kullanan Borrell, “Ankara’nın politikalarında bir temel bir değişiklik yaşanmadı. Hatta bazı açılardan durum daha da kötüleşti diyebiliriz. Dolayısıyla şimdi bununla ilgili bir şeyler yapmamız gerekecek. Washington’daki yeni yönetim ile de artık daha pozitif bir ilişki içinde olacağımızı umuyoruz” şeklinde konuştu.

Dün Reuters’in ulaştığı AB liderler zirvesi sonuç bildirisi taslağı, 2019’dan beri Doğu Akdeniz’deki tartışmalı sularda enerji kaynağı aranmasından sorumlu oldukları gerekçesiyle yaptırım listesindeki Türkiye yurttaşları ve şirketlerine yenilerinin eklenmesini öneriyordu.