Borç yapılandırmaya başvuran milyonlarca kişi yapılandırılan borcu ödeyemedi

Ödenemeyen borç için yapılandırmaya başvuran milyonlarca yurttaş, taksitlendirdiği borçları da ödeyemedi. 1,8 milyon kişi, zamanında ödeme yapmadığı için kanundan yararlanma hakkını kaybetti.

Vergi, harç, KYK borcu ve trafik cezası ile diğer idari para cezalarını 7256 Sayılı Kanun kapsamında yapılandıran yurttaşlardan 1 milyon 804 bin 747’si, zamanında ödeme yapamadığı için kanundan yararlanma hakkını kaybetti.

Kamuoyunda, “Vergi affı” olarak bilinen vergi borcu yapılandırmaları, Türkiye’de adeta bir rutin haline geldi. Cumhuriyet tarihinde gerçekleştirilen toplam 36 vergi borcu yapılandırmasının 10’u AKP iktidarları döneminde yapıldı. Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre 17 Kasım 2020’de başlayarak 1 Şubat 2021’de sona eren son yapılandırmada toplam 7 milyon 679 bin yurttaş, 110 milyar TL’lik borcunu yapılandırmak için başvuruda bulundu.

Ancak milyonlarca yurttaş, yapılandırdığı borçlarını da ödeyemedi. CHP Milletvekili Murat Bakan’ın CİMER aracılığıyla sorduğu soruya gelen yanıta göre, yapılandırma kapsamında taksitle ödeme seçeneğini tercih eden toplam 1 milyon 483 bin 595 kişi, ilk iki taksitini süresi içinde ödeyemediği için kanundan yararlanma hakkını yitirdi. Peşin ödeme seçeneğini tercih eden 321 bin 152 kişinin de “Gerekli ödemeyi yapmadığı için” kanundan yararlanma hakkını kaybettiği belirtildi.