Bölgenin başarılı ekibi Amedspor’la dayanışma gecesi düzenlendi

Amedspor için düzenlenen dayanışma gecesinde konuşan DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Amedspor ve Diyarbekirspor’a kamu ve yerel yöneticilerden destek istedi. Kulüp Başkanı Selahattin Yıldırım daha güçlü bir Amedspor yaratmak için bu geceyi düzenlediklerini söyledi.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele eden Amedspor, takıma gelir sağlamak amacıyla düzenlediği “Destek Gecesi”nde kentteki iş dünyası ve STK temsilcilerini bir araya getirdi.

Tigris Haber’de yer alan habere, Plaza Hotel’in ev sahipliğinde, iş insanı Baran Durmaz ve Hacı Baba Pastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı iş insanı Ömer Elaldı’nın ana sponsorluğunda düzenlenen geceye, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, görevden alınarak yerine kayyum atanan HDP’li Bismil Belediyesi Eş Başkanı Orhan Ayaz, Amedspor Kulüp Başkanı Selahattin Yıldırım, As Başkan Cahit Akın, Kulüp Yönetimi, DTSO Yönetim Kurulu üyeleri, DSMMMO Başkanı Mustafa Vural, Diyarbekirspor Kulüp Başkanı Turan İlgin, ASKF Başkanı Remzi Dayan, İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun, DOGÜNKAD Başkanı Rojda Yılmaz, DİSİAD Başkanı Nurullah Edemen ile çok sayıda iş insanı katıldı.

Burada konuşan Amedspor Başkanı Selahattin Yıldırım, kulüpleri ayakta tutan tek gücün kendi camiaları ve taraftarları olduğunu belirterek, “Bizler de bu gerçeğin ışığında göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ‘birlikte başaracağız’ şiarıyla çalışma gayreti içerisindeyiz” dedi.

Başkan Yıldırım, “Futbol branşının yanı sıra kadın futbol, engelsiz basketbol ve altyapı branşları ile bölgemizde tek, Türkiye’de ise ender rol model kulüplerden biriyiz. Mücadelemizi sürdürdüğümüz tüm branşlarda bir yandan sportif başarı için uğraşırken bir yandan da mali yükümlülüklerimizi yerine getirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Camianın birlik ve beraberliğine vurgu yapan Amedspor Başkanı Selahattin Yıldırım, “İkinci yarıda ayakta daha sağlam durabilmek için küskünlükleri unutup sivil toplumuyla, iş dünyasıyla, basınıyla, taraftarıyla omuz omuza verip camiamızı bir arada tutmak ve daha güçlü bir Amedspor yaratmak için bu geceyi düzenledik. Amedspor bir futbol takımından daha çok bir duruşun simgesidir ve bu duruştan asla vazgeçilmeyecektir” sözleriyle konuşmasını noktaladı.

Yıldırım’ın ardından söz alan Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya da, “ STK’ların ve halkımızın takımı sahiplenmesini takdirle karşılıyoruz. Amedspor önemli bir takım, en zor şartlarda mücadele ederek ligde mücadele ediyor. Şampiyonluğa doğru ilerliyor” dedi.

Kaya, şunları kaydetti:

“Bu gece ile katkı vererek destek vermeye çalışıyoruz. Her kulübün şanslı tarafları vardır, şansız tarafları vardır. Amedspor’un en şanslı tarafı güçlü ve isteyen bir kitlesi vardı. Bu kitle inanarak ve sahip çıkarak Amedspor’u bir yere taşımaya çalışıyor. Şansız taraflarımız da var. Türkiye’deki bütün spor kulüplerinin tamamına yakını bulundukları kentin yöneticileri, kamusu, yerel yöneticileri tarafından desteklenir ve kaynak aktarımı yapılır. Ben bugüne kadar bu desteği görmemiş futbol takımı görmedim. Maalesef bu şansızlık hem Amedspor’da hem de Diyarbekirspor’da var. Bir türlü bu iki kulübümüze kamudan ve yerelden destek almayı başaramadık. İnşallah bu başaramadık mesajımız buradan birçok yere ulaşır, kentte heyecan katan Amedspor ve Diyarbekirspor’a kamu ve yerel yöneticiler destek verirler.”

Konuşmasında kamu yöneticilerine ve kayyumlara çağrıda bulunan Kaya “Destek almayan bir kulübün ayakta kalma şansı yok. Bir kentin ekonomisi ve sanayisinin gelişmesi önemli ama takımlarımızın süper ligde olması bulundukları kente daha farklı bir rüzgar katar. Süper lige baktığımızda nüfusu Diyarbakır’ın beşte biri olan illerin takımlarını görebiliyoruz. Bu tamamen o ilin yöneticilerinin takımlarına verdikleri destekten dolayıdır. Bizde Amedspor’a destek vermeye devam edeceğiz. Amadspor’un yanında durmaya çalışacağız, Amedspor’un düşmesini bekleyenlerin tam tersini yapacağız. Bir üst lige çıkması için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu gece ile Amedspor’u ligde tutup bir üst lige çıkarmak için bu çalışmayı yapıyoruz” dedi.

Kaya, Avrupa’da bulunan iş insanlarının da takıma destek verdiğini söyledi.

Konuşmaların ardından dayanışma gecesi, sanatçı Mehmet Atlı’nın şarkılarıyla sona erdi.