Boğaziçi Üniversitesi protestoları: Kampüs girişleri kısıtlandı, akademisyenler içeri alınmadı

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasına yönelik olarak 7 aydır protestoların sürdüğü Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük, kampüs girişlerini Pazartesi sabahına kadar kısıtlandı.

Rektörlük duyurusunda “güvenlik ve sağlık riskleri nedeniyle kampüs girişleri 5 Temmuz Pazartesi saat 07.00’a kadar kısıtlanmıştır” denildi.

rektörlük duyurusunun görseli

Polis, Güney Kampüs girişine barikatlar kurarken, kısıtlama kapsamında akademisyenlerin de kampüse girmesine izin verilmedi. Güvenlik görevlileri, ofislerine gitmek istediklerini belirten akademisyenlere, rektörlük yazısını gerekçe göstererek kapıları açmadı.

Akademisyenler bunun üzerine girişte tutanak tuttular.

Boğaziçi TV’ye konuşan Can Candan, rektörlüğün sunduğu gerekçenin gerçekçi olmadığını belirterek “Kampüsümüzde güvenlik sorunu olmadığı gibi sağlık sorunu da yoktur. Kısıtlamalar da kalktığı için kampüse giriş çıkışta kısıtlama olmaması gerekir. Üniversite bir kamu üniversitesidir ve herkese aittir” diye konuştu. Yapılanın keyfi bir uygulama olduğunu vurgulayan Candan, aynı zamanda çalışma haklarının da ihlal edildiğini söyledi.