BM’den Erdoğan’a: ‘Suriyeliler göçmen hakları çerçevesinde ülkelerine dönmeli’

Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Antonio Guterres, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Suriyeli göçmenlerin “göçmen hakları” çerçevesinde ülkelerine gitmesi gerektiğini söyledi.

BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde, Antonio Guterres’in Türkiye ziyareti ve Erdoğan ile görüşmesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Guterres’in görüşmede, Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) ile olan güçlü iş birliği ve örgüte desteğini takdir ettiğini aktaran Haq, Cenevre’de devam eden Suriye Anayasa Komitesi toplantısına ve siyasi sürece tam destek vurgusu yapıldığını belirtti.

Farhan Haq, Erdoğan’ın, Genel Sekretere Suriyeli ve Rojavalı mültecilerin ülkelerine geri dönüşünü sağlayacak yeni yerleşim yerleri planını sunduğunu ve Guterres’in de mültecilerin geri dönüşlerinin gönüllü, güvenli ve onurlu olması ilkelerini vurguladığı kaydetti.

Haq ayrıca, “Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin (güvenli bölge) teklifi incelemek ve Türk yetkililerle görüşmeler yürütmek için bir ekip kuracağı bilgisini verdi.” diye konuştu.

Türkiye, eski adı ÖSO olan Suriye Milli Ordusu ile Kuzey Suriye’ye 9 Ekim’de başlattığı operasyonda çok sayıda kişi hayatını kaybetmiş ve yaralanmıştı. ABD-Türkiye ile Soçi’de de Türkiye – Rusya arasında yapılan mutabakatlar çerçevesinde çatışmaların durdurulduğu söylenilse de Rojava’da aralıklarla çatışmalar sürüyor.

Ankara uzun süredir Kürt bölgesinin bir bölümünü de içine alacağı bir “güvenli bölge” oluşturmak için çalışmalar yürütüyor.

Operasyonla birlikte Türkiye bu planını hayata geçirmeye çalışsada, bölgedeki Kürt ve uzmanlar Türkiye’nin Kürtleri bölgede sindirerek, demografik yapıyı değiştirmeye çalıştığını dile getiriyor.