BM’de konuşan Recep Tayyip Erdoğan, ”Güvenli bölge için çalışmalarımız devam ediyor”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan BM Genel Kurulu’nda dünya liderlerine seslendi.

“Dünyamız küresel düzeyde adaletsizliğin yol açtığı sancıyla yüz yüze” diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

“Dünyanın bir yanı yüksek refah seviyesi, lüksle hayatını sürdürürken diğer tarafta açlığın, sefaletin, cehaletin kol gezmesi kabul edilemez. Şayet her birimiz güvende değilsek hiçbirimizin güvende olamayacağı gerçeğine sırtımızı dönemeyiz. Huzurunuzda tekrar ediyorum, dünya 5’ten büyüktür. Zihniyetimizi de kurumlarımızı da kurallarımızı da değiştirme zamanı çoktan gelmiştir. Nükleer güç ya herkes için yasak ya da herkes için serbest olmalıdır. Bu salondaki tüm ülkeleri adalet, ahlak, vicdan esası üzerine bina ettiğimiz politikalarımıza ve girişimlerimize destek vermeye davet ediyorum.”

AYLAN BEBEĞİ DÜNYA ÇABUK UNUTTU”

Eylül 2015’te cansız bedeni kıyıya vuran Rojavalı Alan Kurdî’den söz eden Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

“Suriye küresel adaletsizliğin sembolü haline gelen bir coğrafya oldu. Türkiye İŞİD eylemlerinden en çok etkilenen ülkedir. Suriye’de İŞİD’e karşı ilk ve en büyük darbeyi vuran ülke Türkiye’dir. Suriye krizini artık sona erdirmenin zamanı gelmiştir. Beş milyon sığınmacıya biz ev sahipliği yapıyoruz. 8 yılda 40 milyar dolar destek yaptık. Bize gelen destek şu an itibariyle 3 milyar eurodur.  Aylan bebeği dünya çok çabuk unuttu. Aynı durum sizlerin de başına gelebilir. Suriye’den kaçanların geri döndüğü tek yer Türkiye’nin güvenli hale getirdiği yerlerdir.”

GÜVENLİ BÖLGE ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

ABD ve Türkiye’nin Rojava’da oluşturacağı ‘güvenli bölge’ planına da değinen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: ABD ile güvenli bölge çalışmalarımız sürüyor. 30 km derinlikte bir bölgede 2 milyon Suriyelinin iskanına sağlamayı amaçlıyoruz. Güvenli bölgenin derinliğini Deyr-ez zor, Rakka hattına kadar indirebilirsek 3 milyon Suriyeli buraya döner.

Türkiye’nin yeni bir göç dalgasını karşılamaya imkanı yoktur. Fırat’ın doğusundaki terör yapılanması ortadan kaldırılmalıdır. Oraya güvenli bölge inşa edebiliriz. Güvenli bölgeye mültecileri yerleştirebiliriz Kendi topraklarına geri dönecek Suriyeli sayısını üç milyona kadar çıkartabiliriz. Suriye’de sağlayacağımız istikrar ortamı komşusu Irak’ı da rahatlatacaktır.”