BM: Sudan ile Etiyopya sınırında ‘büyük ölçekli bir insani kriz’ yaşanıyor

Birleşmiş Milletler, Tigray’da devam eden askeri operasyon nedeniyle her gün binlerce kişinin kaçtığı Sudan ile Etiyopya arasındaki sınırda “büyük ölçekli bir insani kriz” yaşandığını duyurdu.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) sözcüsü Babar Baloch, 10 Kasım’dan bu yana her gün yaklaşık 4 bin olmak üzere, sınırdan toplamda 27 bin kişinin Sudan tarafına geçtiğini söyledi.

Baloch, “Bu, ülkenin bu bölgesinde son yirmi yılda görmediğimiz bir akın, Bu halk kitlesi, “sahadaki insani yardım kuruluşlarının kapasitesini hızla aşıyor” dedi.

BMMYK sözcüsü ayrıca, güvenliğin sağlanması durumunda temel ihtiyaçlar da dahil olmak üzere, Tigray’deki yerinden edilmiş insanlara yardım etmeye hazır olduklarını kaydetti.

“Askeri operasyonun son aşamasına geçildi”

Bu arada Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Tigray’da devam eden askeri operasyonun yakında “son” aşamasına gireceğini duyurdu.

Seçimleri ertelediği için Addis Ababa hükümetinin gayrimeşru olduğunu ileri süren Tigray Halk Kurtuluş Cephesi (TPLF) eylülde yerel yönetim seçimlerini yapmış ve kazanmıştı. Seçimlerin ardından ulusal meclis, yerel idareyle tüm bağların koparıldığını duyurmuştu

Son dönemde ülkedeki terör saldırılarının arkasında olmakla da suçlanan TPLF, iktidar koalisyonundan geçen yıl ayrıldı.

Ahmed’in operasyon kararının yıllardır milislerin silahlanmakta olduğu Tigray’da uzun süreli çatışmalara, hatta iç savaşa yol açmasından korkuluyor.