BM: Silahlı gruplar Rojava’da kadın ve çocukları alıkoyuyor

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu tarafından hazırlanan rapora göre, Rojava’da pek çok hak ihlali yaşanıyor.

Komisyon Başkanı Paulo Pinheiro rapora ilişkin yaptığı açıklamada, “Afrin, Haseke ve Serêkaniye’de silahlı gruplar tarafından gerçekleştirilen saldırılarda çok sayıda sivil hayatını kaybediyor ve sakat kalıyor. Aynı bölgelerde Suriye Milli Ordusu (SMO) mensuplarının sivillere yönelik tacizleri devam ediyor” dedi.

Paulo Pinheiro, “SMO mensupları son zamanlarda kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivili alıkoydu” ifadelerini kullandı.

Komisyon Başkanı, SMO mensuplarının çok sayıda mülkü yağmaladığına da dikkat çekerek, “Söz konusu saldırılar ve tacizler nedeniyle insanlar evlerine dönmeye korkuyor” şeklinde konuştu.

Bu arada Haseke’deki Hol Kampı’ndan söz eden Komisyon Başkanı, “Kampta bulunanların yüzde 90’ı kadın ve çocuklardan oluşuyor. Tahminen 40 bin kişi barınıyor ve bu bir rezalet. Kamp güvenliği giderek kötüleşirken; 2021’in başından bu yana yaklaşık 60 cinayet işlendi” ifadelerini kullandı.