BM: Önceliğimiz Yemen’de esirlerin değişimi

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths, İsveç’te Yemen buhranının çözümü için yapılan müzakerelerde önce Yemenli esirlerin takası için çalıştıklarını belirterek, tarafların Yemen’de barış için kararlı olduklarının görüldüğünü ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin  Griffiths, müzakerelerde öncelikle ele alınan bir diğer konunun Taez ve el’Hudeyde’de mevcut durum olduğunu belirterek, tarafların 12 eyalette ateşkes sağlanmasında anlaştıklarını söyledi.

BM yetkilisi, sözkonusu müzakerelerin bir sonrakinin 2019’da yapılacağı ümidini dile getirirken tarafların varılan anlaşmaya bağlı kalmaları ve saygılı olmaları gerektiğini söyledi.

Özel Temsilci Griffiths, istişarelerin 5’inci gününde başkent Stochholm’de düzenlediği basın toplantısında, heyetlerle yoğun görüşmeler gerçekleştirdiklerini söyledi. Görüşmelerde her iki tarafın da uluslararası insani yardımların Yemen halkına ulaştırılmasına odaklandığını aktaran Griffiths, “Gelecek birkaç gün içinde bir dizi konuda anlaşmalar yapacağımızı umuyorum.” ifadesini kullandı.

Martin Griffiths, tarafların çatışmaların devam ettiği Hudeyde ve Taiz bölgesinde gerginliğin azaltılmasına yönelik yaklaşımda bulunduğunu belirterek, Yemen nüfusunun önemli bir bölümünün bu iki bölgede yaşadığına işaret etti.

Hudeyde ve Taiz’de “taraflara silahı bıraktırıp bir barış anlaşması imzalatmanın zorluklarına” dikkati çeken Griffiths, “Bu iki yerde ilerleme kaydedebilirsek, Yemen için büyük bir iş yapmış olacağımızı düşünüyorum. Ayrıca gelecek yılın başlarında tekrar bir araya geldiğimizde büyük bir itici güç olacak.” değerlendirmesinde bulundu.Martin Griffiths, tarafların anlaşmaya vardığı noktaları İsveç’ten ayrılmadan önce açıklayacağını belirterek, bu anlaşmaların “somut ve maddi” olacağını ifade etti.

Bu arada İsveç’te devam eden müzakerelerin kesin sonuçlarıyla ilgili  belirsizlik devam ediyor.

Geçen perşembe günü başlayan İsveç’teki Yemen konulu istişare toplantılarının 13 Aralık’a kadar sürmesi bekleniyor.