google-site-verification=1usixE-B3HJMBMACisUtbMj-Px8yiP9c7Ib7tmrlYV0

BM: ‘İslamofobik, terörist ve ırkçı bir saldırı’

Birleşmiş Milletler, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye düzenlenen silahlı saldırı sonucu 49 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan saldırı hakkında yaptığı açıklamada ‘ırkçılığın her çeşidi ile mücadele edeceklerini’ vurguladı

BM İnsan Hakları Konseyi’nin 40’ıncı oturumunda, terör saldırısında hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunuldu. Burada konseye hitap eden BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, konseyin ırkçılığa, hoşgörüsüzlüğe, yabancı düşmanlığına ve her türlü ayrımcılığa son verilmesine karşı bir yapı olduğunu vurgulayarak, “Irkçılık, dayandığımız her şeye aykırıdır” dedi.

Bachelet, yaptığı açıklamada, “Yeni Zelanda’da sadece saatler önce iki camiye yapılan ölüm saçan İslamofobik ve terörist saldırı, ırkçılığın can almasına korkunç başka bir örnektir. Şimdi ve 21 Mart Uluslararası Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Günü’nde, dünya halklarına, kurbanların, onların acılarının ve adalet taleplerinin yanında olacağımıza dair sözümüzü yineliyoruz. Irkçılığın her çeşidine karşı yılın her günü mücadelemiz devam edecek.” ifadelerine yer verdi.

İlgili Haberler