BM: İran 2015’te batılı ülkelerle yaptığı nükleer anlaşmada yer alan bir maddeyi ihlal etti!

The European headquarters of the United Nations are pictured during a snowfall in Geneva, Switzerland January 10, 2017. REUTERS/Denis Balibouse - RTX2Y9HK

İran’ın, 2015’te batılı ülkelerle yaptığı nükleer anlaşmada yer alan bir maddeyi daha ihlal ettiği ve nükleer ağır su stokunun 130 tonu geçtiği belirtildi.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın verilerine dayanarak, 16 Kasım 2019 tarihinde Tahran yönetiminin kendilerini bilgilendirdiğini ve İran’a ait ağır su stokunun 131,5 tona ulaştığını duyurdu.

İran, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 5 daimî üyesi olan ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya ile 2015’te “nükleer silahsızlandırma” anlaşması yapmış ancak ABD Başkanı Donald Trump, 2018 Mayıs’ında tek taraflı olarak bu anlaşmadan çekilmişti.

Tahran yönetimi kasım ayı başlarında nükleer anlaşmadan uzaklaşma eyleminin 4’üncü adımını başlatmış, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kum kentindeki Fordo Nükleer Tesisi’nde uranyum zenginleştirmede kullanılan santrifüjlere gaz enjekte etmeye başlanacağını açıklamıştı.

Atom reaktörlerinde yakıt olarak kullanılan zenginleştirilmiş uranyum, nükleer silah yapımında da kullanılıyor. Tahran yönetimiyle yapılan anlaşma gereği bu santrifüjler boşaltılmıştı.