BM: Dünya’da 820 milyon kişi yeterli beslenemiyor

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü, yayımladığı raporda, iklim değişikliği ve tarım alanlarıyla diğer kaynakların azalması nedeniyle dünya genelinde gıdaya erişimin gittikçe daha da zorlaşacağını bildirdi.

‘Sıfır açlık’ hedefine ulaşabilmek için daha etkili politika ve teknolojiye gerek duyulduğu belirtilen raporda dünyada şu an 820 milyon kişinin yetersiz beslendiğinin altı çizildi. Uluslararası Gıda Politikası Araştırma Enstitüsü’nün de katkısıyla hazırlanan rapor, ‘dünyada sıfır açlık’ hedefi doğrultusunda yapılan çalışmaların hızlandırılması için düzenlenen küresel konferansta gündeme getirildi.

Zambiya Devlet Başkan Yardımcısı Inonge Wine konferansta yaptığı konuşmada, “Harekete geçilmesi gerektiği yönündeki çağrı çok net! Sıfır açlık hedefine bizler yaşarken ulaşmak mümkün. Açlık ve eksik beslenmeyi sonlandırma hedefi gerçekçi bir hedef” dedi.

Dünyada milyonlarca kişi çeşitli nedenlerle az masraflı ve yeterli besin değeri olan gıdaya ulaşamıyor. Yoksulluk bunun en başlıca nedeni. Ancak çatışmalar ve savaşlar da bunda etkili oluyor.