Blinken’den Türkiye ve S-400 açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rus S-400 füzeleri konusunda “net tavırlarını” Çavuşoğlu’na aktardığını ifade ederek, Ankara’dan bu sorunun çözülmesi için bazı “adımlar” atmasını beklediklerini ifade etti.

Antony Bilinken, NATO toplantısı için geldiği Brüksel ziyareti ve Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin içeriği hakkında Euronews’ten Meabh Mc Mahon’a konuştu.

“Tek bir ana hedefle burada bulunmak istedik” diyen Bilinken, “Bu, gerçek müttefiklerimize, NATO’ya, ittifaklarımıza ve Avrupa Birliği ile olan ortaklığımıza olan bağlılığımızı yeniden teyit etmekti. Vermek istediğimiz en önemli mesaj buydu. Bu, iki haftalık seyahatin bir parçası. Japonya’da ve Kore’de başladık, sonra buraya tekrar geldik. Hepsi Amerika’nın ittifaklarına ve ortaklıklarına olan bağlılığı açısından geri döndüğünü göstermek içindi. Ve çok iyi karşılandık” şeklinde konuştu.

Bilinken, “Türkiye tabii ki çok önemli bir NATO üyesi ve Rusya’dan savunma silahları alıyor. Bu açıkça ittifakı biraz da olsa istikrarsızlaştırmıyor mu?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bu konuda Türkiye ile gerçek bir fikir ayrılığımızın olduğu sır değil. Türk meslektaşımla görüştüğümde ona bunu doğrudan söyledim. Bunu diğer müttefikler de yaptı.

Türkiye’nin Suriye ile ve terörle mücadele de dahil olmak üzere çok önemli hedeflerde bizimle birlikte çalıştığı, çok uzun süredir iş birliği içinde bulunduğumuz bir müttefikimiz olduğu da doğru. Dolayısıyla Türkiye ile farklılıklarımızı da göz ardı etmeden yakın olarak çalışmaya devam etmekle ilgileniyoruz.

Bu yüzden onlarla doğrudan bağlantı kuruyoruz. Çok açık sözlü, net ve olumlu görüşmelerimiz var. Ve umarım Türkiye, örneğin S-400’lerin ittifak için ortaya çıkardığı sorunları çözme konusunda bazı adımlar atar.”

Doğu Akdeniz’deki duruma da değinen ABD Dışişleri Bakanı Bilinken, “”Aslında Doğu Akdeniz’de gerginliğin azalmaya başladığını görüyoruz. Bence anlaşmazlığın çözümünde NATO çok iyi bir rol oynuyor. Ve anlaşmazlık yaşanan bölgede tarafların provokatif adımlar atmaması için çaba gösteriyor. Örneğin Türkiye araştırma gemilerini başkalarının da hak iddia ettiği sulara ve bölgelere sokmuyor” dedi.

Bilinken, “Bu farklılıkların uluslararası hukuka göre barışçıl çözümünü görmemiz gerekiyor. Bu arada, kaynaklar üzerinde karşılaşılan zorluklar aslında ülkeleri bir araya getirmenin bir yolu olmalı. Kaynakların ortak kullanımı, ortak yatırımlar, birlikte işletilmesi aslında ülkeleri bir araya getiren bir şey olabilir. Bizim de umudumuz bunun olacağı yönünde” değerlendirmesinde bulundu.