Birleşmiş Milletler’den çağrı: Güvenli Bölge konusunda acı deneyimler var

Türkiye’nin Kuzey Suriye’ye kısa süre içinde başlatacağı belirtilen operasyon öncesinde, Birleşmiş Milletler’den (BM) tüm taraflara çağrı geldi.

Cenevre’de gazetecilere açıklama yapan BM Suriye Krizi için İnsani Yardım Koordinatörü Panos Moumtzis, “Neler olacağını bilmiyoruz… En kötüsüne hazırlanıyoruz” dedi.

Moumtzis, operasyonun sonuçlarıyla ilgili ‘cevaplanmamış’ çok fazla soru olduğunu vurguladı.

Açıklamasında tüm taraflara, “Türkiye’nin harekat başlatması halinde sivillerin yerinden olmasının engellenmesi” çağrısı yapan Moumtzis, “BM’nin güvenli bölgeler konusunda geçmişte acı deneyimleri olduğu” vurgusu yaptı.

BM yetkilisi, operasyon bölgesinde göç başlaması ihtimaline karşı bir acil durum planı yaptıklarını, acil ihtiyaç duyanlara gıda ve tıbbi yardım yapabilmek için bölgeye erişim sağlamaları gerekeceğini açıkladı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın dün akşam gerçekleştirdikleri telefon görüşmesine dair Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde uzun süredir planladığı operasyon için yakın zamanda harekete geçeceği, ABD’nin bu operasyona dahil olmayacağı, askeri destek vermeyeceği ve Amerikan askerlerinin bölgeden çekileceği duyurulmuştu.

Bu açıklamanın ardından Uluslararası Koalisyon güçlerinin Tel Abyad kentlerinin sınır hattında bulunan noktalarından çekilmeye başladığı bildirildi.