Birleşik Krallık Başbakanı May: Türkiye’de devam eden açlık grevine ilişkin çağrıda bulundu

Birleşik Krallık Parlamentosu’nun dün (8 Mayıs Çarşamba) gerçekleşen oturumunun gündemlerinden biri Türkiye cezaevlerinde ve dünyanın çeşitli ülkelerinde devam eden açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri oldu.

İngiltere Başbakanı Theresa May, kendisine yöneltilen soru üzerine; “Türkiye’nin cezaevlerindeki tutsaklarla ilgili bir süreci adil, şeffaf ve hukukun üstünlüğüne tamamen saygılı olarak ele almasını kesinlikle bekliyoruz” ifadesini kullandı.

İlgili oturumda söz alan Gallerli Milletvekili Liz Saville Roberts, Theresa May’e yönelttiği soruda şu ifadeleri kullandı:

“32 yaşındaki İmam Şiş süresiz ve dönüşümsüz açlık grevinin 143’üncü gününde. Sağlık durumu çok ciddi riskli bir aşamada. PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevi koşullarını protesto amacıyla, İmam Şiş ile dünyanın birçok yerinde yüzlerce kişi şu an açlık grevinde.

Öcalan’ın insan hakları Türk devleti tarafından açıkça ihlal edilmektedir. Kürt halkına yönelik insan hakları ile ilgili Türk hükümetine baskı yapılması için biz 48 milletvekili olarak Birleşik Krallık Dışişleri Bakanına yazı yazıp talepte bulunduk. Eminim ki Başbakan durumun aciliyetinin ve ciddiyetinin farkındadır. Sayın Başbakan bu konuya müdahil olacağını dile getirebilir mi?’’

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May ise, Roberts’in sorusuna şu cevabı verdi:

“Saygıdeğer Hanımefendi çok önemli bir sorunu dile getirmiştir. Bizler Türkiye’nin cezaevlerindeki tutsaklarla ilgili herhangi bir süreci adil, şeffaf ve hukukun üstünlüğüne tamamen saygılı olarak ele almasını kesinlikle bekliyoruz. Gerekli sağlık hizmetlerine erişimlerinin sağlanması da dahil.

Ankara’daki büyükelçimiz bu büyük açlık grevi meselesini Türk yetkilileriyle görüştü. Ancak bizler açlık grevcilerinin durumunu takip etmeye ve Türkiye devletini, sağlık hizmetlerine erişim de dahil açlık grevcilierinin haklarını savunmaya teşvik etmeye devam edeceğiz. Hanımefendi Dışişleri Bakanlığımıza konuyla ilgili yazdıklarını belirtti, Dışişleri Bakanının konuyla ilgilenmesini talep edeceğim.”