Bir vilayet daha Taliban tarafından kuşatıldı

 ABD’nin çekilmesiyle ilerleyişine devam eden Taliban, ülkenin kuzeydeki önemli şehirlerden olan Mezar-ı Şerif’i farklı kollardan kuşattı.  

Taliban şu ana kadar Afganistan’da 6 şehir merkezini ele geçirmiş bulunuyor.

Taliban militanları, önceki gece Mezar-ı Şerif kent merkezinin çevresindeki bölgelere saldırılar başlatmıştı. Görgü tanıkları, Mezar-ı Şerif’teki çok sayıda hükümet gücünün çekilmiş göründüğünü bildiriyor. Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin de yerel milislerden Taliban’a karşı koymalarını istediği, ancak binlerce kişinin başkent Kabil’e kaçmaya çalıştığı aktarılıyor.

Özbekistan sınırındaki Belh vilayetinin merkezi olan Mezar-ı Şerif, Tacik, Peştun, Özbek, Türkmen ve Hazaraların yoğun olarak yaşadığı yaklaşık 700 bin nüfusa sahip bir yer.

ABD yönetimi ise Taliban’in ileleyişi karşısında ülkeyi savunmanın Afgan hükümetinin görevi olduğunu söyledi. Pentagon Sözcüsü John Kirby yaptığı son açıklamada, “Bunlar kendi eyalet başkentleri, savunulması gerekenler kendi halkları ve mesele nihayetinde onların şu an ortaya koymak istedikleri liderliğe gelip dayanacak” dedi.

Taliban’ın kuzey vilayetlerine yönelmesi

ABD ile Taliban arasında imzalanan Doha Anlaşması’na göre, NATO güçlerinin son çekilme tarihi olan 11 Eylül 2021’den önce vilayet merkezlerine saldırmayacağını ilan eden Taliban, ABD hava saldırılarını gerekçe göstererek vilayet merkezlerine yöneldi.

Taliban, son 4 günde biri ülkenin güneybatısında, diğer beşi kuzey ve kuzeydoğuda olmak üzere toplam 6 vilayet merkezini ele geçirdi. Afganistan hükümeti ise, 34 vilayet merkezinden 28’ini halen kontrolünde tutuyor.

İlk olarak mahkumları salıyorlar

Taliban’ın kontrolüne girdiği yerlerdeki ilk icraatlarından biri, cezaevlerinde bulunun tüm mahkumları serbest bırakmak oluyor.