Biden’dan ilk göçmen, Latin İçgüvenlik Bakanı ve ilk kadın Ulusal İstihbarat Direktörü

ABD’de 3 Kasım başkanlık seçiminin kazananı gözüken Demokrat Partili Joe Biden, olası kabinesini şekillendiriyor. Biden’ın Alejandro Mayorkas’ı İçgüvenlik Bakanlığı’nın başındaki ilk göçmen ve Latin kökenli isim yapmayı, Avril Haines’i de ilk kadın Ulusal İstihbarat Direktörü yapmayı planladığı belirtildi.

Biden’ın eski Dışişleri Bakanı John Kerry’yi iklim değişikliğiyle mücadelenin başına getireceği öğrenildi. 

ABD Başkanı Donald Trump 4 yılını selefi Barack Obama’nın politikalarını ortadan kaldırmaya vakfettikten sonra, 3 Kasım’da Trump’ı yenmiş gözüken Joe Biden’ın 8 yıl Başkan Yardımcılığını yaptığı Barack Obama’nın ekibinden önemli isimlere olası kabinesinde yer vereceği belirtildi.

ABD basını, Biden’ın yarın kabine çalışmalarıyla ilgili açıklamasında duyuracağı isimlerle ilgili yeni bir haber yaptı.

Buna göre Biden,  Obama’nın İçgüvenlik Bakan Yardımcısı Alejandro Mayorkas’ı İçgüvenlik Bakanı, Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Avril Haines’i de Ulusal İstihbarat Direktörü olarak aday gösterecek. Obama’nın ikinci dönemindeki Dışişleri Bakanı John Kerry’yi iklim değişikliğiyle mücadelenin başına getirecek. 

Bill Clinton’ın başkanlığı döneminde Kaliforniya’da kilit bir savcılık görevine, Obama tarafından ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Kurumı Direktörü ve İçgüvenlik Bakan Yardımcısı atanan Mayorkas, Obama’nın Küba ile yakınlaşma anlaşmaları çerçevesinde 2015’te Havana’ya giderek iki ülke arasındaki ilk içgüvenlik anlaşmasını kotardı. Mayorkas İsrail’le de enformasyon paylaşma ve sibergüvenlik anlaşmalarına vardı.

Mayorkas gibi meslekten avukat olan 1969 doğumlu Avril Danica Haines, Obama tarafından 2013’te ilk kadın CIA Direktör Yardımcısı ve ardından Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı yapılmıştı.

2015’te Senato İstihbarat Komisyonu’nun CIA işkenceleriyle ilgili raporunu kaleme alan Senato çalışanlarının bilgisayarlarının hacklenmesine karışan CIA personelinin cezalandırılıp cezalandırılmayacağını belirlemekle görevlendirilen Haines, CIA Başmüfettişi’nin kararını çiğneyerek cezalandırılmamalarını sağladı. Ve bunun sonucunda Senato’nun CIA raporunun sansürlenmesinde rol aldı.

Haines, Obama döneminin Ulusal İstihbarat Direktörü John Brennan ile çok yakın çalışarak silahlı insansız hava araçlarıyla (SİHA) suikast politikasının belirlenmesinde anahtar rol oynadı. SİHA suikatları, Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) tarafından uluslararası insan hakları hukukunun ihlali olarak sert dille eleştirildi. Ulusal Güvenlin Danışmanı sıfatıyla Haines, 2016 başkanlık seçiminde Demokratik Parti Ulusal Komitesi’nin e-postalarının hacklenmesi ve sızdırılmasına karşı mücadele için bir dizi toplantı düzenledi.