Biden, Venezuela’da kendini ‘geçici başkan’ ilan eden Guaido’ya destek verdi

ABD Başkanı Joe Biden, Venezela’da kendini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden Juan Guaido’ya hitaben “Tüm Venezelalılar için buradaki özgürlük mücadelesini desteklemeye kararlıyız” dedi.

Joe Biden, Venezela Ulusal Bağımsızlık Günü dolayısıyla yazdığı mektupta, Washington’un kendini ‘geçici devlet başkanı’ ilan eden muhalif lider Juan Guaido’ya olan desteğini yineledi.

Biden, mektubunda “Her zamankinden daha fazla, barışçıl ve demokratik bir geçiş yoluyla tüm Venezuelalılar için buradaki özgürlük mücadelesini desteklemeye kararlıyız” ifadelerine yer verdi.

ABD ve Avrupa Birliği (AB), 25 Haziran’da yayınladığı ortak bir bildiriyle, güvenilir seçimlere doğru ilerlemeler olması halinde yaptırımları ‘gözden geçirmeye’ hazır olduklarını bildirmişti.

Öte yandan Venezela Devlet Başkanı Nicolas Maduro hükümeti ile muhalefet arasındaki görüşmeler haftalardır sürdürülüyor.

Washington ve Caracas, 2019 yılının başlarında Beyaz Saray’ın Guaido’yu ‘geçici başkan’ olarak tanımasının ardından diplomatik ilişkileri kesmişti.

ABD’nin Caracas Büyükelçiliği kapatılarak buradaki faaliyetler Kolombiya’nın başkenti Bogota’daki temsilcilikten yürütülmeye başlanmıştı.