Biden ve Putin bugün Cenevre’de buluşuyor, Amerikan basınına göre ‘çözüm’ beklenmiyor

ABD Başkanı Joe Biden ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde saat 14.30 civarında bir araya geliyor.

Başbaşa ve heyetler arası yapılacak olan görüşmenin 4.5 saati aşması bekleniyor.

Bu görüşme, Joe Biden’ın ABD Başkanı olarak Putin ile yapacağı ilk yüz yüze görüşme olacak.

ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi’nin ardından düzenlediği basın açıklamasında Putin ile yapacağı görüşme hakkında “Başkan Putin’e ileteceğim şeyi müttefiklerimizle paylaştım. Rusya ile çatışma aramadığımı, ancak Rusya’nın zararlı faaliyetlerine devam etmesi halinde karşılık vereceğimizi, Transatlantik ittifakını ve demokratik değerleri savunmaktan geri kalmayacağımızı liderlere söyledim” demişti.

Görüşmeye dair Kremlin’den yapılan açıklamada da, Rusya ile ABD arasındaki ilişkilerin durumu ve geleceğinin ele alınacağı bilgisine yer verilerek, “Stratejik istikrar konularının yanı sıra Covid-19’la mücadelede etkileşim ve bölgesel sorunların çözümü de dahil olmak üzere uluslararası gündemdeki güncel konular istişare edilecektir” denilmişti.

“Çözüm” beklenmiyor

Amerikan basınında yayımlanan haberler ve makalelerde ise söz konusu zirvenin herhangi bir çözüm üretmeyeceği, iki ülke arasındaki sorunların göründüğünden daha büyük olduğu yazılıyor.

Washington Post gazetesinde yayımlanan bir haberde, Biden’ın bu zirvede Putin’i siber saldırılar, insan hakları ve seçimlere müdahale gibi birçok konuda zorlayacağı ancak Putin’in bu suçlamaları kabul etmeyeceği, böylece de zirvenin çıkmaza gireceği analizine yer verildi.

Biden yönetiminin Rusya ile “istikrarlı bir ilişki” talebinin hatırlatıldığı haberde, Putin’in var olan sorunları kabul etmeyerek sorunları çözümsüz bırakacağı kaydedildi.

“Biden ve Putin’in sorunları, Biden ve Putin’den büyük”

New York Times’ta “Serge Schmemann” imzasıyla, “Biden ve Putin’in sorunları, Biden ve Putin’den büyük” başlığıyla bir makale yayımlandı.

Makalede, Rusya ile ABD arasındaki Suriye, Ukrayna, siber saldırılar gibi birçok soruna rağmen, diplomasi yolunun seçilmesinin iyiye işaret olduğu ancak zirveden bir ortak açıklama beklenmemesi gerektiği ifade edildi.

ABD’nin bir diğer önemli gazetelerinden Wall Street Journal’da zirveye ilişkin yayımlanan makalede ise ABD-Rusya ilişkilerinin Soğuk Savaş sonrasından bu yana ilk kez bu kadar düşük bir seviyede olduğu vurgulandı.

Haberde, her iki liderin de güç gösterisinde bulunmak istediğinin, dolayısıyla da söz konusu zirveden bir çözüm çıkmayacağının altı çizildi.