Biden SDG bölgesinde petrol çıkaran firmaya yaptırım muafiyetini uzatmayacak

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Suriye’de Demokratik Suriye Güçleri (SDG) kontrolündeki petrol bölgeleri için eski Başkan Donald Trump’ın bir ABD firmasına verdiği yaptırım muafiyetini uzatmayacağı bildirildi.

Sputnik’in aktardığına göre adı açıklanmayan bir yetkili, Biden yönetiminin Suriye’deki petrol bölgelerine ilişkin yeni bir adım atmaya hazırlandığını söyledi.

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan ve adı açıklanmayan yetkilinin iddiasına göre Biden yönetimi, geçen yıl Trump döneminde Suriye’deki petrol sahalarında iş yapabilmesi için Delta Crescent Energy adlı ABD’li enerji şirketine verilen yaptırım muafiyetini uzatmama kararı aldı.

ABD Hazine Bakanlığı, daha önce getirilen yaptırımlar kapsamında ABD’li firmaların Suriye’de enerji işi yapmalarını yasaklarken, Trump yönetimi Nisan 2020’de Delta Crescent Energy firmasına yaptırım muafiyeti getirmişti.

İddiaya göre, Biden yönetimi, Trump dönemindeki “Suriye petrolünü elde tutma” politikasını devam ettirme kararında olmadığı için SDG kontrolündeki petrol bölgeleri için verilen muafiyeti de yenilemeyecek.

ABD’li eski büyükelçi James Cain ile eski ordu mensubu James Reese tarafından 2019 yılında kurulan Delta Crescent Energy adlı firma, SDG kontrolündeki bölgelerde petrol çıkarıyor.

Donald Trump, ABD güçlerini Suriye’den çekmiş, ancak petrol bölgelerinin kontrolü amacıyla sınırlı sayıda askerin kalmasına izin vermişti.