Biden önde götürüyor, Trump’tan ‘oy yığınları sihirli bir şekilde kayboldu’ açıklaması

ABD’de Donald Trump ile Joe Biden’ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oyların sayımına devam ediliyor. Trump’ın erkenden zaferini ilan etmesi ve ‘hileler karşısında’ oy sayımının durdurulması için Yüksek Mahkeme’ye gideceğini söylemesi Biden cephesinde tepkiyle karşılandı. Açıklanan sonuçlara göre ülke tarihine geçen birçok ilk var.

ABD’de Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden’ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oyların sayımına devam ediliyor.

ABD başkanlık seçimlerinde, seçmenler, esas olarak destekledikleri partinin delegelerine oy veriyor. ‘Delegeler Kurulu’ adı verilen bu sistemde her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan olmaya hak kazanıyor.

Biden’in Kampanya Müdürü: Biden seçimi kazanma yolunda ilerliyor

Biden’ın kampanya müdürü Bob Bauer, seçimdeki son gelişmelere ilişkin açıklama yaptı: 

– Biden seçimi kazanma yolunda ilerliyor. Bugün 270 delegeyi geçebilir. Nihai sonucun Biden için zafer getireceğine inanıyoruz.

– Biden Wisconsin, Nevada, Michigan, Pensilvanya’da kazanma yolunda. 

– Michigan’dan ve Georgia’da nihai sonuçları bugün, Nevada’da yarın bekliyoruz. 

– Kuzey Carolina’da sonuçların belli olması bir kaç gün sürebilir. 

– Eğer tüm yasal oylar sayılırsa biz kazanıyoruz. 

– Herhangi bir ABD mahkemesinde seçim için mücadele etmeye hazırız. 

Trump’tan açıklama

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter’dan “Dün gece Demokratların yönettiği veya neredeyse tamamen kontrol ettiği çoğu kilit eyalette çoğu zaman sağlam bir şekilde öndeydim. Ama sonra sürpriz oy yığınları sayılırken teker teker sihirli bir şekilde yok olmaya başladılar. ÇOK GARİP, ve ‘anketörler’ tarihe geçecek bir şekilde tamamen yanıldı” dedi. 

Twitter, Trump’ın bu tweet’ini ‘tartışmalı ve yanıltıcı’ olarak etiketledi.

Trump, bir sonraki tweetinde ise “Nasıl oluyor da posta yoluyla gelen oy pusulalarını her saydıklarında, yüzde ve imha gücü bakımından bu kadar yıkıcı olabiliyor?” ifadelerini kullandı. 

Trump, posta ile oy kullanıma karşı 

Yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle postayla oy kullanımı bu seçimin merkezini oluşturuyor. Bu kapsamda 9 eyalet ve başkent D.C. tüm seçmenlere otomatik olarak oy pusulası gönderdi.  35 eyalet, sadece talep eden edenlere, 6 eyalet ise  sandığa gidemeyen, ciddi mazereti olanlara oy pusulası yolladı. Bu sekilde seçmenler desteklediği adayı işaretleyip posta aracılığıyla seçim merkezlerine gönderme imkanına sahip oluyor.

Ancak Trump, daha önce postayla oy kullanmaya karşı olduğunu birçok kez dile getirerek, “Demokratlar oy çalacak” açıklaması yapmıştı.