Biden, ABD’li gazetecinin kurtarılması için Suriye hükumetinden dayanışma talebinde bulundu

ABD Başkanı Joe Biden, Suriye hükümetinin on yıl önce savaşın parçaladığı ülkede kaybolan Amerikalı gazeteci Austin Tice’ı tuttuğundan emin olduklarını belirterek, Şam’a, Tice’in geri dönmesi için yardım etmeye çağrısında bulundu.

Biden Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Suriye rejimi tarafından tutulduğunu kesin olarak biliyoruz. Austin’i eve getirebilmemiz için Suriye hükümetinden defalarca bizimle çalışmasını istedik” dedi.

“Tice ailesi kendisinden bir yanıt alınmasını hak ediyor” diyen Biden, yurtdışında rehin tutulan veya haksız yere gözaltına alınan ABD vatandaşlarının geri gönderilmesinin yönetiminin en yüksek önceliği olduğunu yineledi.

Biden, “Suriye Hükümeti tarafından tutulduğunu kesin olarak biliyoruz. Suriye hükümetinden Austin’i eve getirebilmemiz için defalarca bizimle birlikte çalışmasını istedik” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de Tice’ın ailesinin “çile çektiğini” ve yönetimin “Austin’in eve dönmesini sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacağını” söyledi.

Geçen ay Biden, ABD hükümetinin gözaltılara karışanlara yaptırım uygulamasına ve ABD’li yetkililerin kaybolanların aileleri ile davalarının durumu hakkında bilgi paylaşmasına izin veren bir yürütme emri imzaladı.

Şam’da kaçırılmıştı

Austin Tice, Suriye’de devam eden çatışmaları takip etmek için Suriye’ye gitmiş ve Ağustos 2012’de başkent Şam’da kaçırılmıştı.

Tice, Agence France-Presse, McClatchy News, The Washington Post, CBS ve diğer haber kuruluşlarında serbest foto muhabiri olarak çalışıyordu.

Bir ay sonra yayınlanan bir videoda, gözleri bağlı ve silahlı adamlar tarafından tutulan Tice’ın “Ah, İsa” dediği görülüyor. O zamandan beri kendisinden haber alınamıyor.

2016’da, dönemin Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad Associated Press’e “Austin Tice Suriye makamlarının elinde değil ve hakkında hiçbir bilgimiz yok” dedi.

2018’de dönemin ABD’nin Suriye elçisi James Jeffrey, Tice’in hayatta olduğuna inanıldığını ve Suriye’de rehin tutulduğunu söyledi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Tice’ı eve getirme sözü vermişti.

Trump, Mart 2020’de Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a Suriye’den “Austin’i bulup geri getirmek için bizimle birlikte çalışmasını” isteyen bir mektup yazmış ancak çaba başarılı olamamıştı.

Tice, Suriye’de kaybolan iki Amerikalıdan biri. Diğeri ise 2017 yılında Suriye’de kaybolan Virginia’lı psikolog Majd Kamalmaz.