Biden, 768 milyar dolarlık savunma bütçesini onayladı: SDG ve Peşmerge’de var

ABD Başkanı Joe Biden, daha önce Kongre’den geçen ve 2022 mali yılı savunma harcamalarını içeren Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) onayladı.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Başkanı Joe Biden, ABD Kongresindeki büyük tartışmaların ardından onaylanan Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası’nı (NDAA) imzaladı.

740 milyar doları Savunma Bakanlığı (Pentagon) bütçesi, 27,8 milyar doları Enerji Bakanlığı bünyesindeki savunma harcamaları ve 0,4 milyar doları diğer savunma harcamaları için olmak üzere 768,2 milyar dolarlık NDAA, Biden’ın imzasıyla yasalaştı.

NDAA’da Türkiye ile ilgli neler var?

New Jersey Senatörü ve Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Bob Menendez’in NDAA’ya ek olarak sunduğu Türkiye’nin silahlı insansız hava aracı (SİHA) programını yakın takibe alma ve Azerbaycan’a yapılan yardımların kesilmesini önleyen muafiyetin kaldırılmasına ilişkin tasarılar da NDAA’ya eklendi.

SDG’ye desteğin devam etmesini öngörüyor

NDAA’da, Irak, Kürdistan Bölgesi ve Suriye ile Rojava’ya ilişkin de birkaç madde yer alıyor.

Suriye ve Rojava’da ABD ile müttefik olan Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) destek verilmeye devam edilmesini öneren yasa, ABD Başkanı Biden’ın Suriye’ye yönelik kapsamlı bir strateji sunmasını talep ediyor.

Yasa, Suriye’de Beşar Esad’ın gelir kaynaklarının ABD Dışişleri Bakanlığınca araştırılmasını şart koşuyor.

Peşmerge’ye yardım

Peşmerge Güçleri de dahil Irak güvenlik güçlerine askeri ve mali yardımı da içeren NDAA’da Peşmerge için bu yıl 257 milyon dolar ayırılmış.

Bu bütçeden 5 Puma tipi İHA için 5 milyon dolar, Peşmerge eğitimi için 12 milyon dolar, Peşmerge maaşları için se 240 milyon dolar harcanması bekleniyor.

ABD, geçen yıl Savunma Bütçesi’nden Irak için 510 milyon dolar, Suriye için ise 200 milyon dolar ayırmıştı.

Ukrayna yardımlarını artırıyor

Ukrayna’ya askeri yardım miktarını yıllık 250 milyondan 300 milyon dolara çıkaran yasa, Rusya’ya karşı Avrupa Caydırıcılık İnisiyatifi’ne 4 milyar dolar kaynak sağlanması ve Baltık ülkelerine 100 milyon dolarlık askeri destek verilmesini şart koşuyor.

Yasa, Çin’e karşı Pasifik Caydırıcılık İnisiyatifi’ne 7,1 milyar dolar kaynak ayırırken; Sincan Uygur Özerk Bölgesinde Uygurların zorla çalıştırıldığı fabrikalardan üretilen ürünlerin Savunma Bakanlığınca alınmasını yasaklıyor.

Bölgede Çin’in askeri adımlarının yakından takip edilmesini öngören yasa, Tayvan ile gerekli savunma iş birliğine devam edilmesini ve Tayvan ordusunun modern kalmasının sağlanmasını talep ediyor.

Yasa, ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden sonra Amerikan ordusunun bu ülkede yürüttüğü 20 yıllık savaşı incelemek üzere bağımsız Afganistan Savaş Komitesinin kurulmasını öngörüyor.

Yunanistan ile savunma iş birliği tasarısı eklendi

Menendez ile Florida Senatörü Cumhuriyetçi Marco Rubio tarafından sunulan “ABD-Yunanistan Savunma ve Parlamentolar Arası Ortaklık Yasası” başlıklı tasarı da NDAA’ya eklendi.

Yasa, Yunanistan’ın askeri modernizasyonuna tam destek verilmesi, yeni Amerikan askeri ekipmanlarının satışının onaylanması ve hızlandırılması, GKRY-Yunanistan-İsrail-ABD iş birliğinin genişletilmesini öngörüyor.

Yunanistan’ın ABD’den F-35 savaş uçağı tedarik etmesi durumunda ABD Başkanı’nın tedarik ve teslim süreci hızlandırma yetkisinin bulunması da yasada yer alan maddeler arasında bulunuyor.

Yasa, askeri personel maaşlarına yüzde 2,7 oranında zam öngörüyor.

ABD ordusundan emekli olduktan sonra bir kişinin savunma bakanı olması için geçmesi gereken süreyi 7 yıldan 10 yıla çıkaran yasa, genel sekreter olunması için ise emekliliğinin üzerinden geçmesi gereken süreyi 5 yıldan 7 yıla uzatıyor.

ABD Temsilciler Meclisi, 7 Aralık günü düzenlenen oturumda 768 milyar dolarlık 2022 yılı savunma bütçesini kabul etmişti. Yapılan oylamada bütçe tasarısı 70 red oyuna karşı 363 kabul oyuyla Temsilciler Meclisi’nden geçmişti.

NDAA, 15 Aralık’ta ise Senato’da onaylanmıştı.