Beyrut’ta şok yerini öfkeye bıraktı: Halk sokağa döküldü

Beyrut’ta salı günü meydana gelen ve Lübnan hükümetinin “beceriksizliklerinin en son ve en şiddetli örneği” olarak görülen patlama, uzun süredir yaşanan ekonomik kriz ve yolsuzluk iddialarıyla çalkalanan ülkede yeni eylemleri beraberinde getirdi

Limanda depolanmış 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak etmesiyle birlikte yaklaşık 150 kişinin hayatını kaybettiği, 5 binden fazla kişinin de yaralandığı patlama sonrası yaşanan şok dalgası yerini öfkeye bıraktı.

Ülkeyi yasa boğan Beyrut patlamasının sorumlularını protesto eden göstericilerle polis arasında perşembe akşamı yer yer çatışmalar yaşandı, güvenlik güçleri eylemcilere biber gazıyla müdahale etti.

Guardian’ın Lübnan’ın Ulusal Haber Ajansı’na (NNA) dayandırdığı habere göre başkentin merkezindeki meclis binası yakınlarında toplanan eylemciler, küçük çaplı ateşler yaktı ve güvenlik güçlerine taş fırlattı.

Diğer taraftan patlamanın yol açtığı enkazı ve kalıntıları temizlemek için Lübnan’ın dört bir yanından gönüllüler başkente gelmeye devam ederken, bazı vatandaşlar da infilak sırasında camları ve eşyaları paramparça olmuş evlerine ve dükkanlarına dönmeye başladı.

Hediyelik eşya dükkanının yıkıntılarına bakarken Lübnan yayın kuruluşu LBCI’ya konuşan Hilda isimli bir kadın, “Ne söylememi bekliyorsunuz? Burayı bu ülkede yeniden inşa edemeyeceğim. Onlar (politikacılar) bizleri evlerimize ve işyerlerimize terk ettiler, şimdi de ortada yoklar” dedi.