Beyrut limanında molozlar arasında arama kurtarma çalışmaları sürüyor

Lübnan ordusu ve arama kurtarma görevlileri, geçtiğimiz Salı günü Beyrut limanında yaşanan şiddetli patlamanın ardından moloz yığınlarını kaldırmak için mücadelesini sürdürüyor. Patlama yüzlerce kişinin ölümüne, binlerce kişinin ise yaralanmasına sebep olmuştu

DPA’nın haberine göre, 2 bin 750 ton amonyum nitratın depolandığı limanda, vinç ve buldozerler patlamanın etkisiyle talan olan yerlerin molozlarını kaldırmaya çalışıyor.

Patlamada 149’u aşkın kişi öldü, yaklaşık 5 bin kişi yaralandı ve 250 bini aşkın kişi yerlerinden edildi. Lübnan Kızıl Haçı, çoğu limanda çalışan 100 kişinin hala kayıp olduğunu düşünüyor.

Son 48 saattir arama kurtarma çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini aktaran bir görevli, ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştıklarını ancak hali hazırda buldukları şeylerin tanınmaz hala gelen cesetler olduğunu söyledi. Görevli açıklamasında, “Bazı yabancı ülkeler yardım gönderiyor; Ancak enkaz altında mahsur kalan insanlar için çok geç olabilir” dedi.

Kayıp kişilerin akrabaları da dahil olmak üzere yerel halk, başarısız olarak nitelendirdikleri hükümeti suçluyor.

Bölgedeki vatandaşlardan biri Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada kurtarma çalışmalarının yavaş ilerlediğini söyleyerek, “Eğer biri hayatta ise ve enkaz altında mahsur ise artık ölmüş olabilir” dedi.

Lübnan hükümetinin “beceriksizliklerinin en son ve en şiddetli örneği” olarak görülen patlama, uzun süredir yaşanan ekonomik kriz ve yolsuzluk iddialarıyla çalkalanan ülkede yeni eylemleri beraberinde getirdi.

Ülkeyi yasa boğan Beyrut patlamasının sorumlularını protesto eden göstericilerle polis arasında perşembe akşamı yer yer çatışmalar yaşandı, güvenlik güçleri eylemcilere biber gazıyla müdahale etti.