Beşar Esad, Kemal Kılıçdaroğlu’nu Şam’a mı davet etti

Korkusuz yazarı Barış Yarkadaş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriyelilerle ilgili yaptığı açıklamanın ardından, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın Kılıçdaroğlu’na haber gönderdiğini iddia etti. CHP’ye yakın kaynakların da bu bilgiyi doğruladığı öğrenildi.

Eski CHP milletvekili gazeteci Barış Yarkadaş, KRT TV’de yayınlanan bir programda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Suriyelilerin geri gönderilmesi hakkında son yaptığı açıklamadan sonra Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kendisine haber yolladığını söyledi.

Yarkadaş, “Sayın Genel Başkan ne dedi? ‘Suriyelileri biz kendi istekleri ile memleketlerine göndereceğiz’ dedi. Altını çiziyorum, ‘kendi rızaları ile’, otobüse doldurup zorla değil. Bunu yapabilmeniz için Suriye ile oturmanız lazım. Terör örgütlerinin varlığını sona erdirmek için de oturmanız lazım. Benim edindiğim bilgi; Beşar Esad Sayın Kılıçdaroğlu’nun bu açıklamasının ardından, açıklamanın tamamını tercüme ettiriyor ve CHP Genel Başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na, ‘Buyrun gelin bu konunun ayrıntılarını konuşalım’ diyor” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun, Esad’ın çağrısına henüz bir cevap vermediğini belirten Yarkadaş, “Eğer CHP önümüzdeki günlerde Kürt sorunun çözümündeki bu cesur tutumunu, Suriye’ye de giderek ve Beşer Esad ile de görüşerek taçlandırırsa CHP iki konuda inandırıcılığını arttırır. Bir; Kürt sorununu ben, HDP ile de konuşarak çözeceğim. İki; Suriyelileri kendi rızaları ile Suriye devletinin onayı ile memleketlerine göndereceğim. Bu konuda da CHP tabanının Kılıçdaroğlu’na tam destek vermesi gerekir. Yapılan araştırmalarda sığınmacıların yüzde 25’inin dönmeye meyilli olduğunu gösteriyor. Bu da bir milyon insan demektir” dedi.

CHP’ye yakın kaynaklar doğruladı

Rûdaw TV’de Hêvidar Zana’nın sunduğu 15:00 bülteninde konuyu yorumlayan muhabirimiz Rawin Sterk, her ne kadar ne CHP ve ne de Şam’dan resmi bir açıklama yapılmamış olsa da, hem CHP’ye yakın kaynakların ve hem de konuya vakıf çevrelerin bu bilgiyi doğruladığını söyledi.

Mesajın CHP Genel Merkezi’ne ulaştığını ve konunun önümüzdeki günlerde netlik kazanacağını aktaran Sterk, bu durumda CHP cephesinden de konu hakkında açıklama gelebileceğini belirtti.

Rawin Sterk, “CHP kendisini önümüzdeki dönem iktidar için hazırlıyor. CHP’nin Kürt sorunu hakkındaki açıklamaları, CHP heyetinin Kürdistan Bölgesi ziyareti, Ekrem İmamoğlu’nun Atina’ya giderek mevkidaşı ve diğer yetkililerle görüşmesi, yeni anayasa ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş konularında yaptığı çalışmalar buna işaret ediyor” dedi.

CHP’nin İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti ile İstanbul ve Ankara’da ortak toplantı gerçekleştirdiği bilgisini veren Sterk, bir yandan da son anket sonuçlarının CHP’ye cesaret verdiğini söyledi.