Belçika: ‘Huawei’de casus yazılım bulamadık’

ABD’nin Çin teknoloji firması Huawei’yi casus yazılımla suçlamasına karşın Belçika siber güvenlik birimleri  yazılımlarda risk taşıyan hiçbir kodlamaya rastlamadıklarını açıkladı.

Çin ile ticaret savaşı yürüten Washington bu konuda Avrupa’yı da arkasına almak istiyor. Bu hedefle Washington diğer batılı ülkelere Huawei’nin elektronik cihazları ve akıllı telefonlarına ilişkin casus yazılım uyarısı yaparak bu firma ile ticarete son verilmesi için baskı kuramaya çalışıyor. Ancak Avrupa’da farklı ülkelerin siber güvenlik kurumları ve özel firmaları casus yazılımlara ilişkin güçlü delillere rastlamış değil.

Belçika Başbakanı tarafından bizzat görevlendirilen merkez siber güvenlik birimi de olası riskleri ortaya çıkarmak için bir süredir teknik analizler yapıyordu çünkü Belçika’da Proximus, Orange ve Telenet gibi büyük hizmet sağlayıcılar alt ve üst yapı için gerekli birçok teknolojiyi Huawei’den ithal ediyor.

Şu ana kadar casusluk için kullanılabilecek hiçbir yazılım açığı bulamadıklarını kaydeden Belçikalı yetkililer incelemelerin devam ettiğini duyurdu.

İlgili Haberler