Belarus’ta muhalif Tihanovskaya’dan güvenlik güçlerine: Gözaltındakileri bırakmazsanız bilgilerinizi ifşa ederim

Belarus devlet başkanlığı seçimlerini Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko’ya kaybeden muhalif aday Svetlana Tihanovskaya, güvenlik güçlerini tehdit ederek dünkü mitingde gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

Belarus’un başkenti Minsk’te dün muhalif gösteriler kapsamında ‘Kadınlar Yürüyüşü’ düzenlenmişti ve çevik kuvvet polisi, bazı göstericileri gözaltına almıştı.

Gösterilerin ardından bir açıklama yayınlayan Tihanovskaya, dün Minsk’te düzenlenen gösteriler sırasında gözaltına alınan tüm kişilerin serbest bırakılmasını talep etti.

Sputnik’te bulunan habere göre, Tihanovskaya, göstericilerin serbest bırakılmaması halinde gösteride görev alan güvenlik güçlerinin bilgilerini ifşa etme tehdidinde bulundu.

Polis Departmanı Sözcüsü Natalya Ganuseviç, güvenlik güçlerinin protestocuları gösterinin yasadışı olduğu konusunda uyardıklarını, ancak kadınların dağılmadıklarını söylemişti.

Aleksandr Lukaşenko

Ganuseviç, gözaltına alınan kişilerin işlem için bölge emniyet müdürlüklerine götürüldüklerini ifade etmişti.

Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan devlet başkanı seçimlerinin ardından Merkez Seçim Komisyonu, seçimleri Aleksandr Lukaşenko’nun yüzde 80,1 oyla kazandığını, en yakın rakibi Svetlana Tikhanovskaya’nın oylarının ise yüzde 10.12’de kaldığını duyurmuştu.

Seçimlerinin adil ve şeffaf olmadığını ve sonuçların hileli olduğunu öne süren muhalefet ise, seçimlerin tekrarlanması için gösteriler ve grevler organize ediyor.