Batman’da yaşanan olayda, ‘Kürtçe şarkıya yasak’ tartışması devam ediyor

O Ses Türkiye yarışmasında şampiyon olan Dodan’ın dün akşam sahne aldığı bir kafeye giren polisin, “Kürtçe şarkı söylemenin yasak olduğunu” belirterek sanatçının mikrofonunu elinden aldığı öne sürüldü.

Basına yansıyan habere göre polis dün akşam Batman’da bir kafeyi basarak Kürtçe şarkı söyleyen sanatçı Dodan’ın elindeki mikrofonu aldı.

Dodan’ın sahnede “Ey dilberê” parçasını söylerken elinden mikrofonu alan polisin, “O Ses Türkiye yarışmasında yasak olduğu gibi Batman’da da yasak Kürtçe söylemek” dediği belirtildi.

Polise tepki gösteren Dodan ise, “Siz bir vatandaşsınız, ben de bir vatandaşım. Sizin yasal haklarınız olduğu kadar benimki de var: Doğru mu? Siz burada görev alabiliyor olabilirsiniz, ben de İstanbul’dan buraya konser için geldim. Sizin benim elimden mikrofonu çekmeye hakkınız yok. Ben 42 yaşında bir adamım. Senden daha büyük bir adam olarak söylüyorum. Sen benden çok gençsin” dedi.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ey Dilbere’yi türküsünü Batman’da söylerken, O ses Türkiye birincisi Dodan’ın elinden mikrofon bir polis amiri tarafından alındıysa, bana düşen görev de bu hak ihlalini protesto etmek için Meclis’te bu türküyü bütün Türkiye’ye dinletmek olacak” ifadelerini kullandı.

Batman Valiliği’nin Twitter hesabından yapılan açıklamada, olayla ilgili şunlar kaydedildi:

“Sosyal medyada ‘Batman ‘da polisin Kürtçe şarkı söyleyen sanatçıyı engellediği’ yönünde çıkan haberler tamamen asılsızdır. Yapılan işlem alkol satışı ve canlı müzik ruhsatı olmadan çalışan işyerine uygulanan faaliyetten men işleminden ibarettir.”