Batman Tabip Odası: ‘Batman’da Covid-19 vakalarındaki artış önlenemez hale gelmiştir’

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

Türkiye’de açıklanan yeni tip koronavirüsü (Covid-19) vaka sayılarının bazı kentlerde çok daha fazla olduğuna dair açıklamalar gelmeye devam ediyor. Batman Tabip Odası ve İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi kentte artan koronavirüs vakalarının toplum sağlığını ve sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit ettiğini belirterek acil önlem alma çağrısı yaptı.

Batman Tabip Odası’ndan yapılan açıklamada, kentteki yerel idarecilerin duymamazlıktan geldiğini vurgulanarak, “Toplum ile doğru bilgiler zamanında paylaşılmalıdır. Mevcut durum hem toplum sağlığını hem de sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eder aşamaya gelmiştir” denildi.

Batman Tabip Odası, Batman Bölge Devlet Hastanesinde yoğun bakımda takip edilmesi gereken ancak yoğun bakımda yer olmadığı için serviste takip edilen ve yaşamını yitiren hastaların olduğunu ve bugüne kadar 600’ü aşkın sağlık çalışanın Covid-19 olduğunu belirtilerek şu bilgileri paylaştı:

“Şu ana kadar 600 sağlık çalışanı enfekte oldu”

“Yerel idareciler duymamazlıktan geliyor. Toplum ile doğru bilgiler zamanında paylaşılmalıdır. Mevcut durum hem toplum sağlığını hem de sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit eder aşamaya gelmiştir. Batman Bölge Devlet Hastanesinde (BBDH) son günlerde yoğun bakımda takip edilmesi gerekip yoğun bakımda yer olmadığı için serviste takip edilen ve yaşamını yitiren hastalar oldu. Pandeminin en riskli meslek grubu olan ve sürecin başından beri fedakarca çalışan sağlık çalışanları maalesef yorgun, bitkin, tükenmiş durumda ama seslerini duyan yok.”

Şu ana kadar 600’ü aşkın sağlık çalışanı enfekte oldu. Sağlık çalışanların tarama amaçlı test yapılmıyor. Yine toplumun teste ulaşımı zor ve test çok kısıtlı yapılıyor. Temaslılara semptomları yoksa test yapılmıyor. Maalesef demokratik yönetilmeyen, veri paylaşımı adına şeffaf olmayan bir pandemi yönetimi mevcut.”

Öte yandan İnsan Hakları Derneği Batman Şubesi kentte artan koronavirüs vakalarının toplum sağlığını ve sağlık çalışanlarının sağlığını tehdit ettiğini belirterek acil önlem alma çağrısı yaptı.

İHD Batman Şubesi sağlık emekçilerinin çağrılarına yanıt verilmemesini eleştirerek “Aylardır ilimizde pandemi önlemlerinin yetersizliği konusunda açıklama yapan Batman Tabip Odası ve SES Batman şubesinin çağrılarına hiçbir cevap verilmedi. Bu sebeple Batman’da Covid-19 vakalarındaki artış önlenemez hal almıştır. Batman’da Covid-19 vakalarındaki artış bütün Batman halkının hayatını tehlikeye sokmaktadır. İl sivil toplum örgütleri ile birlikte Batman halkı için en doğru önlemlerin alınması için acil çağrı yapılmalıdır” çağrısı yaptı.

Batman’da 5 ev karantinaya alındı

Batman’ın Sason ve Gercüş ilçelerinde salgın nedeniyle 5 adreste karantina uygulandığı duyuruldu.

Sason İlçe Kaymakamlığından yapılan açıklamada, “İlçemiz Umurlu köyü Merge mezrasındaki bir adreste ve Kaleyolu köyü Şehan mezrasındaki 2 ayrı adreste Covid-19 salgının kontrolü amacıyla Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. Maddeleri kapsamında ikinci bir değerlendirmeye kadar karantina uygulamasına karar verildiği ve karantina sürecinin halihazırda devam ettiği duyurulur” denildi.

Gercüş İlçe Kaymakamlığından yapılan açıklamada ise Yolağzı Mahallesi ve Becirman köyünde 2 adresin karantinaya alındığı bildirildi.