Basra’da göstericiler ile polis arasında çatışma yaşandı: 17 ölü

Günlerdir tansiyonun düşmediği Basra’da göstericiler ile polis arasında çatışma yaşandı. Yaşanan çatışma sonucu 17 kişi yaşamını yitirirken yüzlerce kişi de yaralandı.

Basra Valiliği ve mahkeme binasının ateşe verildiği kentte, Haşdi Şabi çatısı altında yer alan Bedir Tugayları binasının yanı sıra, Asaib Ehlul Hak binası, il meclis başkanı ofisi, Irakiye TV, Ğadir TV, Nexil TV, Dava Partisi, Kanun Devleti, Fazilet Partisi ve Nüceba Hareketi’nin ofisleri ateşe verildi.

Kentten geçen uluslararası yol ulaşıma kapatan göstericiler bazıları Şii Lider Mukteda Sadr’ın liderliğini yaptığı Selam Seriyyeleri binasının önündeki bekleyişini sürdürürken, bir grup gösterici de İran Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçti. Kentteki bankaların korunması için güvenlik tedbirleri sıkılaştırıldı.

Çatışmalar sırasında 3 gazetecinin de yaralandığı belirtilirken, kentte ilan edilen sokağa çıkma yasağı göstericiler tarafından tanınmıyor.

Öte yandan, Şii Lider Mukteda Sadr, Basralı göstericilerin taleplerinin yerine getirilmesi için hükümet ve parlamentoya 3 gün süre verdi.

Basra’daki gösterilerle ilgili açıklama yapan Sairun Koalisyonu Lideri Mukteda Sadr, Bağdat’taki hükümet yetkilileriyle Basra’daki yerel yöneticilerin acil bir şekilde toplanıp Basra halkının talepleri için çözüm üretmeleri gerektiğini ifade etti.

 

İlgili Haberler