Başak Demirtaş: Yan yana gelmek, konuşmak, kimseye zarar vermez. Asıl tehlikeli olan kutuplaşmaktır

HDP’nin eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ı Edirne Cezaevi’nde ziyaret ettikten sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşım yaptı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve Başak Demirtaş, İstanbul’da bir araya gelerek Selahattin Demirtaş’ın Devran adlı kitabındaki öykülerin yer aldığı tiyatroyu izlemiş, birlikte çekilen fotoğrafları tartışma yaratmıştı.

Oyunu izlemeye HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve CHP’li isimler de gitmişti.

Demirtaş, CHP’lilerle buluştuğu için gelen eleştirilere Twitter’dan yaptığı paylaşımla yanıt verdi:

“Yan yana gelmek, konuşmak, birlikte olmak kimseye zarar vermez. Asıl tehlikeli olan kutuplaşmaktır, kin ve nefretle hareket etmektir.

“Yan yana durmak şiddeti büyütmez, aksine her sorunun demokrasi içinde, diyalogla çözümünü kolaylaştırır. Burada asıl görev ve sorumluluk da siyasettedir.

“Bizim şiddetle aramızdaki mesafe ise bazılarının varsaydığının çok ötesindedir. Şiddete karşı olmak ahlaki ve ilkesel tutumumuzdur. Bununla birlikte, asıl önemli olan şiddeti, savaşı nihai olarak sonlandıracak çözümler üretmektir.

“Bir yandan ‘Şiddetle aranıza mesafe koyun’ demek ama bir yandan da şiddet politikaları yürütmek, ahlaki ve ilkeli değildir.

“Oysa her türlü sorunumuzu konuşarak çözmeyi yeniden yeniden denemek zorundayız. Savaştan, şiddetten yana olmayan, demokrasi ve barış isteyen herkesle bir araya gelmeye devam edeceğiz.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tiyatro oyununu eleştirmiş, “Selahattin Demirtaş bir tiyatro yazıyor. Birileri de karşısına geçip o tiyatroyu seyrediyor, alkışlıyor. Eksik yapmışsınız o tiyatroya gidenler. O tiyatronun bir tarafına şehit edilen Yasin Börü’nün de fotoğrafını assaydınız, katledilen 39 kişinin de fotoğraflarını assaydınız. Elinizdeki kanları tiyatro oyunları ile temizleyemezsiniz. Bu milleti de aldatamazsınız. Bu ülkeyi de bölemeyeceksiniz.” demişti