Barzani, Irak Başbakanı Abdulmehdi ile bir araya geldi

Eski Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, geçen yıl yapılan bağımsızlık referandumun ardından ilk kez başkent Bağdat’a gelerek temaslarda bulundu.

Görevine Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Genel Başkanı olarak devam eden Barzani, Başbakan Adil Abdulmehdi ve Meclis Başkanı Muhammed Halbusi ile ayrı ayrı görüştü.

​Barzani: Gelecekte birbirimize daha çok yardım edeceğiz

Abdulmehdi ile Barzani görüşmeden sonra açıklama yaptı. Başkan Barzani, “Bu ziyareti, Sayın Adil Abdulmehdi’yi kutlamak için gerçekleştiriyorum. Köklü ilişkilerimiz var ve birçok sorunu birlikte aştık. Rejimin çöküşünden önce ve sonra birlikte çalıştık. Bütün engellere rağmen, Adil Abdulmehdi’nin, yeni Irak’ın temellerinin atılmasında etkili rolü oldu. Adil Abdulmehdi’nin, yeni Irak’ın temellerinin atılmasında etkili rolü oldu. İlişkileri ileriye taşımak ve sorunların tamamını çözmek için gelecekte de birbirimize daha çok yardım edeceğiz” dedi.

‘Ziyaret, çok önemli bir başlangıçtır’

Abdulmehdi ise, “Sayın Barzani, Irak’ın yeniden yapılandırılmasında önemli bir mühendistir” ifadesini kullandı.

Irak Başbakanı, “Bu ziyaret, ilişkilerin geliştirilmesi açısından çok önemli bir başlangıçtır” dedi.

​Bağdat’ta diğer Iraklı yetkililerle görüşecek olan Barzani, yarın Necef’e giderek Sadr Hareketi lideri Mukteda el Sadr ile bir araya gelecek.

Barzani’nin Bağdat’taki temasları kapsamında Erbil-Bağdat ilişkileriyle birlikte hükümet kabinesinin tamamlanmayan bakanlık adaylarının masaya yatırılması bekleniyor.