Bangladeş’te trans bireyler için İslami okul açıldı

linkedin

Bangladeş, 6 Kasım Cuma günü Müslüman translar için ilk İslami okulunu açtı. Okul yetkilileri bunun ayrımcılığa maruz kalan azınlığı topluma entegre etme yolunda ilk adım olduğunu söyledi.

Nüfusunun çoğu Müslüman olan Bangladeş, sayıları 1.5 milyonu bulan trans bireylerin hayatını kolaylaştırmak için bir dizi projeyi hayata geçireceğini açıklamıştı. ‘Translar için medrese’ uygulamasının da bu projeler kapsamında olduğu kaydedildi.

Dawatul Islam Tritio Linger Medresesi adı verilen kurum başkent Dakka’da 50 öğrencisiyle kapılarını açtı. AFP’ye konuşan İslamı okulun ilk öğrencilerinden 33 yaşındaki Shakila Akhter, “Müslümanız ama camiye bile gidemiyoruz, toplumun diğer üyeleriyle bir araya gelemiyoruz” sözleriyle, yaşadıkları ayrmcılığa dikkat çekiyor. Akhter, LGBT toplumunun Bangladeş’te yaşadığı sıkıntıların zamanla hafifleyeceğini umut ediyor.

Toplam 150 öğrencisi bulunan okulun ders programında Kur’an öğretiminin yanı sıra, İslam felsefesi, Bengalce, İngilizce,matematik ve sosyal bilimler de bulunuyor.