Balıkesir’de yaşanan deprem sonrası 18 kişi hastaneye başvurdu

Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde Salı akşamı TSİ 23.14’te Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığına (AFAD) göre 4,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremi, önce 4,3 daha sonra da 4,0 büyüklüğündeki artçı depremler izledi.

AFAD, depremler sonrası şu ana kadar olumsuz bir ihbar alınmadığını açıkladı.

şyeri güvenlik kamerasında yansıyan görüntülerde kahvehanede oturanların depremi hissetmesiyle hızla kapıya yöneldikleri görüldü.

Bazı kişilerin ise masanın altına girmeye çalıştığı gözlendi.

İlk depremin yaklaşık 7 kilometre, ikinci depremin yaklaşık 11 kilometre, üçüncü depremin ise yaklaşık 14 kilomere derinlikte meydana geldiği belirlendi.

Özellikle ilk deprem; Balıkesir’in yanı sıra İstanbul, İzmir, Bursa, Yalova, Çanakkale, Tekirdağ ve Manisa’da da hissedildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Entitüsü ise depremlerin büyüklüklerini 5,0, 4,5 ve 4,3 olarak açıkladı.

Depremin merkez üssü Balıkesir’de Valilik kriz masası oluşturuldu.

CNN TÜRK televizyonuna konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, kendilerine herhangi bir hasar ihbarı yapılmadığını söyledi.

‘Can ve mal kaybı yok’

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy da deprem kaynaklı can ve mal kaybının olmadığını belirtti.

Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ise Anadolu Ajansı’na (AA) yaptığı açıklamada, sabaha kadar teyakkuz halinde olacaklarını vurguladı.

Hasan Avcı, “Şu an için bize gelen herhangi bir olumsuzluk yok, gerekli bütün çalışmaları yapıyoruz. Akçaköy ve Ayvacık mahallelerine yakın olduğu tahmin ediliyordu, oralarla da görüştük herhangi bir olumsuzluk olmadığı bilgisi geldi” dedi.

’18 kişi hastanelere başvurdu’

AA’ya konuşan Balıkesir İl Sağlık Müdürü Fevzi Yavuzyılmaz ise “Şu an için hastanelerimize 18 kişi başvurdu. Herhangi ciddi bir durum söz konusu değil. Deprem anında oluşan panikten dolayı bazı vatandaşlarımız bayılmış. Bazıları ise evden dışarıya çıkma esnasında dolap kapağı gibi yerlere kafasını çarpmış. Hepsi ayakta tedavi oldu. Çok şükür ciddi bir durum yok” diye konuştu.