Bakan Soylu: Hatay depreminde 6 kişi yaşamını yitirdi, 18’i ağır 562 kişi yaralandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu deprem bölgelerini ziyareti kapsamında Hatay’da yaptığı açıklamada, Pazartesi akşamı meydana gelen Hatay merkezli depremlerde 6 kişinin yaşamını yitirdiğini, 18’i ağır 562 kişinin de yaralandığını kaydetti.

Soylu, Hatay’da beş enkaz kaldığını belirtti.

Deprem bölgelerinde acil yıkılacak binaların yanı sıra ağır hasarlı binalara girişin de yasak olduğunu belirten Soylu, “Talimat verdik, kimse eşya almak için bu tür binalara giremeyecek” dedi.

Bakan Soylu, devletin eşya yardımı yapacağını söyledi.

Fahiş nakliye ücretleri için önlem alınacağını belirten Soylu, gerekli talimatları verdiklerini ifade etti ve “Hesabı sorulacak” dedi.

Kira artışı şeklinde da istismar meselesi olduğunu ifade eden Soylu, fahiş kira bedeli isteyen ev sahiplerine “Bu paranın hayrını görmezsiniz” diye seslendi.

Soylu, konteyner konutlarda oturmak için hak sahibi olacakları ise evi hasarlı olanlar arasında öncelik sırasına göre şehit yakınları, hanede 6 yaş ve daha küçük bebeği olanlar ve hamileler, hanede engelli bireyi olanlar ve diğerleri şeklinde sıraladı.

Soylu, taşınma yardımıyla birlikte ilk kez kiracılara 2 bin lira kira desteği verileceğini, ev sahiplerine de 5 bin lira destek ödeneceğini söyledi.