Bağımsızlık referandumu engellenirse tüm seçenekleri değerlendiririz!

İngiltere’de seçim sonuçlarının ardından Brexit’in de kesinleşmesiyle birlikte bağımsızlık için yeniden bayrak açan İskoçya’nın lideri Nicola Sturgeon, “Kendi kaderini tayin etme hakkını güvence altına almak için tüm makul seçenekleri değerlendireceğim” dedi.

İngiltere’de erken seçimin Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti’nin zaferiyle sonuçlanmasıyla 31 Ocak’ta Brexit kesinleşirken; İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın akıbeti tartışma yaratmayı sürdürüyor.

İskoçya’nın Başbakan ve SNP lideri Nicola Sturgeon, AB’den ayrılmış bir İngiltere’nin parçası olmak istemediğini duyurarak, bağımsızlık için yeni hamlede bulundu.

Bağımsızlık referandumunun engellenmesi halinde ‘tüm seçenekleri değerlendireceklerini’ ifade eden Sturgeon, “Bana sık sorulan soru şu: ‘Eğer Boris Johnson hayır derse ne yapacaksınız?’ Daha önce de söylediğim gibi, İskoçya’nın kendi kaderini tayin etme hakkını güvence altına almak için tüm makul seçenekleri değerlendireceğim” dedi.

48 SANDALYELERİ BULUNUYOR

SNP, son seçimde Avam kamarasında İskoçya’yı temsilen bulunan 59 sandalyeden 48’ini kazandı. Nicola Sturgeon, bunun bağımsızlık referandumuna güçlü bir destek olduğunu belirtti.

İskoçya, 18 Eylül 2014’te düzenlenen referandumda bağımsızlığı reddetmiş, ama 23 Haziran 2016 Brexit referandumunda AB’den ayrılmaya hayır oyu vermişti.