Bağdat’taki ABD elçiliğine saldırı! 5 adet katyuşa füzesi atıldı

Irak’ın başkenti Bağdat’ta ABD Büyükelçiliği’nin bulunduğu Yeşilbölge’ye 5 adet katyuşa füzesiyle saldırı düzenlendi. Saldırının kimin tarafından düzenlendiğine ilişkin ise bilgi verilmedi.

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD saldırısında öldürülmesinin ardından bölgede gerilim giderek tırmanıyor. Irak’ın başkenti Bağdat’ta Yeşil Bölge’ye 5 adet füzeyle saldırı düzenlendiği bildirildi.

Irak hükümetine bağlı Güvenlik Medya Ağı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Bağdat’ta hükümet binaları ve yabancı misyon temsilciliklerinin bulunduğu Yeşil Bölge’ye 5 adet Katyuşa füzesiyle saldırı düzenlendiği kaydedildi.

Saldırı sonucu herhangi bir zararın tespit edilmediği belirtilen açıklamada, saldırının kimin tarafından düzenlendiğine ilişkin ise bilgi verilmedi.

NE OLMUŞTU?

ABD’nin silahlı insansız hava araçlarıyla (drone) Bağdat Uluslararası Havalimanı ve çevresine yönelik 3 Ocak’ta gerçekleştirdiği füze saldırısı sonucu Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani ile Suriye’de önemli rol oynayan İran destekli Haşdi Şabi örgütünün Başkan Yardımcısı Ebu Mehdi el Mühendis de hayatını kaybetmişti. Süleymani’nin yerine İsmail Kaani getirilmişti.