Bağdat’ta kayıplar için protestolar yeniden başladı

 Irak’ın başkenti Bağdat’ta gösteriler sırasında kaçırılanların bulunması için protesto düzenlendi.

Ülkede hükümet karşıtı gösterilerde şu ana kadar kimliği belirsiz kişilerce kaçırılan 68 göstericiden 56’sının akıbeti halen bilinmiyor.

Irak’ın farklı kentlerinde işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliği nedeniyle geniş çaplı gösterilere neden oldu. 1 Ekim’de başlayan gösterilerde en az 460 kişi öldü, 19 bin kişi yaralandı.

Gösteriler boyunca 2 bin 700 eylemci gözaltına alınıp serbest bırakıldı ancak halen 107 göstericinin tutukluluğu devam ediyor.

Başkent Bağdat’taki Tahrir Meydanı’nda toplanan binlerce gösterici, kayıpların bulunmasını talep etti.

Göstericiler ellerindeki dövizlerle, taleplerinin karşılanana kadar devam edecekleri haykırarak, kayıp ve ölülerin kendilerini engellemeyeceğini dile getiriyor.

Protestocular yolsuzluk yapanların peşlerini bırakmayacaklarını kaydetti.

Göstericilerden biri, “Haklarını talep edenler, kaçılıyor ve insan hakları çiğneniyor. Bizler Irak’ta insan hakkına sahip değiliz. İnsan Hakları Dernekleri nerede? Onlar dökğlen şehit kanlarını ve kaçırılan halkı sormuyor. Haklarının çiğnendiğini dile getirmiyorlar. Bu ne zamana kadar böyle sürecek” dedi.

Aralık başından beri 3 gösterici susturucu silahla öldürüldü.

Bu arada Irak Yüksek Bağımsız İnsan Hakları Komiserliği Üyesi Enes Azavi, yayımladığı yazılı açıklamada, 1 Ekim’den bu yana başkent Bağdat başta olmak üzere orta ve güney vilayetlerde devam eden hükümet karşıtı gösterilere katılıp meçhul kişilerce kaçırılan protestocuların sayısı hakkında resmi veriler paylaştı.

Enes Azavi, resmi kayıtlara göre şimdiye kadar toplamda 68 göstericinin kaçırıldığını, bunların sadece 12’sinin serbest bırakıldığını ifade etti.

Göstericilerin kimler tarafından kaçırıldığına dair herhangi bir bilgi vermeyen Azavi, Irak İçişleri Bakanlığı ve komiserliğin söz konusu akıbeti belli olmayan 56 göstericinin bulunması için çalışmalara devam ettiğini aktardı.

Komiserlik Üyesi Ali Bayatlı da 22 Aralık’ta yaptığı açıklamada, gösterilere katılan 26 aktivistin suikast sonucu öldürüldüğünü duyurmuştu.