Bağdat ile Erbil arasındaki Şengal anlaşmanın maddeleri nelerdir?

Erbil ile Bağdat hükümetleri arasında Şengal konusunda varılan anlaşma gereği bölgenin güvenliğinden Bağdat sorumlu olacak. Ayrıca PKK ve bağlantılı örgütler Şengal’den çıkarılacak.

Kürdistan Bölgesi ile Irak hükümetleri arasında Şengal’in yeniden inşası, idaresi ve güvenliği konusunda varılan anlaşmanın detayları belli oldu.

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmet ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşar Yardımcısı Hamid Raşid Felih’in imzasını taşıyan karar metni, “Şengal’in yeniden inşası, yönetimi ve güvenliği” şeklinde üç başlıktan oluşuyor.

Şengal’de güvenlik ve istikrarın sağlanması, Şengal halkının her türlü sorununun ayasaya göre çözülmesi, göç edenlerin evlerine dönmesi ve idari ve güvenlik erklerinin yeniden örgütlendirilmesi konusunda tarafların Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert’ın da gözetiminde imzaladıkları anlaşmada şu maddeler yer alıyor:

1. Yönetim konusu:

– Şengal’e bağımsız bir kişinin kaymakam olarak seçilecek. Seçilen kişinin yasalar karşısında herhangi bir engelinin bulunmaması esas alınacak.

– Kaymakamın belirlenmesinin ardından her iki taraf arasında kurulacak ortak komisyon tarafından bölgedeki diğer idari makamlar gözden geçirilecek.

2. Güvenlik konusu:

– Yalnızca yerel polis ve Ulusal Güvenlik Müsteşarlığı ile Ulusal İstihbarat Servisi ilçenin güvenliğinden sorumludur ve diğer tüm silahlı güçler Şengal’den uzaklaştırılacak.

– İç güvenlik güçlerinin desteklenmesi amacıyla 2 bin 500 kişilik bir güvenlik gücü olşuturulacak. Bu güç içerisindeki görev dağılımı adil şekilde yapılacak ve kamplarda yaşayan göçzedelerin katılımı gözönünde bulundurulacak.

– Şengal ve çevresinde PKK ve ona bağlı güçlerin varlığına son verilecek. PKK’ye bağlı güçlerin bölgede herhangi bir rol üstlenmesine müsaade edilmeyecek.

3 – Yeniden inşa konusu:

 – İlçesinin yeninden inşası için Irak ve Kürdistan Bölgesi hükümetleri tarafından ortak bir komisyon kurulacak, Irak ve Kürdistan Bölgesi başbakanları ile Ninova Valisi tarafından bu komisyonun düzeyi ve amaçları bellirlenecek.

– Ayrıca, idare ve güvenlik konularında alınan kararların hayata geçirilmesini yerinde denetleyecek ortak bir komisyon oluşturulacak.Şengal AnlaşmasıŞengal Anlaşması

Kürdistan Bölgesi İçişleri Bakanı Reber Ahmet Başkanlığında Kürdistan heyeti Bağdat’ta Irak Başbakanı Mustafa Kazımi başkanlığındaki toplantıya katılmış, ardından Şengal’in güvenliği ve idaresi konusunda taraflar arasında bir anlaşma imzalanmıştı.

Görüşmeye, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Özel Temsilcisi Jeanine Hennis-Plasschaert da katılmıştı.

Erbil ile Bağdat yönetimi arasında tartışmalı bölgeler statüsünde bulunan Şengal, Ağustos 2014 yılında IŞİD mensuplarınca işgal edilmiş, Kasım 2015’de Başkan Barzani’nin liderlik ettiği bir operasyonda ilçe merkezi ve çevresini IŞİD’ten geri almıştı.

Irak yönetiminin talebi üzerine Peşmerge Güçleri 16 Ekim 2017 yılında Şengal’den çıkmıştı.