BAE: Fransa, Mısır ve Yunanistan’la birlikte “Türkiye’nin karşında durduk

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, Doğu Akdeniz’deki gerginlikte Fransa, Mısır ve Yunanistan’la birlikte “Türkiye’ye karşı bir pozisyon” aldıklarını söyledi.

BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Gargaş, İtalya Dışişleri Bakanlığı bünyesinde gerçekleştirilen 2020 Akdeniz Diyalogları’ndaki bir oturuma telekonferans aracılığıyla katıldı. 2 moderatörün Türkiye-BAE ilişkileri, İsrail ile normalleşme anlaşması ve Libya meselesi hakkındaki sorularını cevapladı.

“Türkiye’nin Arap dünyasının iç işlerine müdahale ettiğini” iddia eden Enver Gargaş, “Mısır, Yunanistan ve Fransa ile çalışarak Türkiye’ye karşı bir pozisyon aldıklarını” ifade etti.

TÜRKİYE VE İRAN’LA MÜCADELE VURGUSU

Enver Gargaş, “Türkiye ve İran gibi köklü ülkelerin bölgesel nüfuzuyla baş edebilmek için bazı Arap ülkeleriyle jeostratejik ve geleneksel hiçbir bağ ve çıkarlarının bulunmadığı alanlarda konumlandıklarını” belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump’ın öncülüğünde İsrail ile yapılan normalleşme anlaşmasına başkanlık seçimini kazanan Joe Biden’ın nasıl bir reaksiyon göstereceği sorusuna ise Gargaş, şu yanıtı verdi:

“Barış anlaşmasının gerçekleştirilmesinde Trump yönetimi önemli bir role öncülük etti. Ancak ABD’nin seçilmiş başkanı Joe Biden da hemen hızlı bir şekilde anlaşmaya destek verdi. Bizim burada bilmemiz gereken Trump ve Biden’ın siyaseti değil Amerika politikası olduğudur. Bu da bize çok yardım edeceğine benziyor.”

TÜRKİYE’YE VİZE YASAĞI

BAE, aralarında Türkiye’nin de olduğu çoğu Müslüman 13 ülkeye vize vermeyi durdurmuştu.

Vize yasağı Cezayir, Kenya, Irak, İran, Suriye, Somali, Lübnan, Pakistan, ve Tunus’u da kapsıyor. Vize yasağına istisnaların olup olmadığı belli değil.