Babacan: Göstereceğimiz cumhurbaşkanı adayına iktidar tarafından dahi destek olacak

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, altılı masanın göstereceği ortak cumhurbaşkanı adayı için “Göreceksiniz; iktidar tarafından dahi adayımıza destek olacaktır” diye konuştu.

Parti Genel Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, 500 maddeden oluşan Eğitim Eylem Planını açıklayan Babacan, eğitim modellerinin, “yorumlayıcı, hümanist, eleştirel ve problem çözme odaklı olduğunu” vurguladı ve bu kapsamda 25 yıllık bir master eğitim planı ilan edeceklerini aktardı.

Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da yanıtlayan Babacan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, cumhurbaşkanı adayı olması halinde destek verip vermeyecekleri sorusu üzerine, şunları söyledi:

“Altılı masa olarak geldiğimiz nokta, ortak aday konusunda istişare sürecini başlatmak. Parti olarak biz açık fikirlilikle bu konuya yaklaşıyoruz ve diyoruz ki teorik olarak aday altı genel başkandan biri de olabilir, bu isimler dışında da birisi olabilir. Her parti ne düşünüyorsa, ne öneriyorsa, çalışsın ve masaya getirsin, konuşalım. Bunun da kararını vermiş durumdayız.”

“İktidar tarafında bütün yetkilerin bir kişide toplanmasıyla ilgili perspektif var. Biz taraflı partili cumhurbaşkanının aklına her geleni yaptığı sistemden parlamenter sisteme geçmek istiyoruz. Onlar, ‘Bizim kralımız var. Sizin kralınız kim olacak?’ diyorlar. Halbuki cumhurbaşkanı adayımız seçildiğinde kral falan olmayacak; katılımcı bir anlayışla, istişareyle çalışacak. Önerimizi anlamaları için demokrat zihniyet gerekiyor. Biz krallık değil demokrasi diyoruz.”

Babacan, bir gazetecinin,”HDP ile cumhurbaşkanı ismi üzerinde müzakereniz olur mu”sorusuna ise”HDP’yle diyalogu olan siyasi partiler var. Bizim de var. Bu, diyalog çerçevesinde bugüne kadar gündeme gelen bir konu olmadı. Bundan sonraki süreçte gündeme gelmeyeceği anlamına da gelmez. Sadece HDP bağlamında söylemiyorum; ortak cumhurbaşkanı adayımıza hem iktidar tarafından hem tabii ki altılı masadan hem de diğer partilerden destek almayı çok arzu ederiz. Göreceksiniz; iktidar tarafından dahi adayımıza destek olacaktır. Diğer tüm partilerin desteğini almayı da çok arzu ederiz”yanıtını verdi.